Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Łomżyński festiwal teatralny "Walizka" wraca do formy sprzed pandemii
20 wydarzeń teatralnych - 12 konkursowych i 8 towarzyszących oraz teatralna wystawa plastyczna - tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży wraca do formy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi udało się co prawda zachować ciągłość i w trakcie pandemii festiwal odbywał się, chociaż w zmodyfikowanej nieco formie, ale spektakle nagrane i przesyłane na konkurs (bo tylko tak mogły prezentować się teatry zagraniczne) to jednak nie to samo, co bezpośredni kontakt aktorów z widzem.
I tego właśnie żywego teatru i festiwalowej atmosfery już za kilka dni w Łomży z pewnością nie zabraknie.
O tym właśnie z dyrektorem Jarosławem Antoniukiem rozmawiał Adam Dąbrowski:
A dla naszych słuchaczy mamy informację, której nie znajdą na afiszach i plakatach - organizatorzy festiwalu przeznaczyli dla widzów naprawdę interesujących się teatrem pewną pulę bezpłatnych wejściówek na niektóre spektakle konkursowe.
Można o nie pytać bezpośrednio w siedzibie Teatru Lalki i Aktora, ale musimy od razu uprzedzić, że są to przede wszystkim przedstawienia prezentowane w godzinach popołudniowych i wieczornych albo w sobotę i niedzielę.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz