Dni Sztuki Współczesnej: premiera Romea i Julii Polskiego Teatru Tańca z Poznania

28.05.2022, 16:01, akt. 29.05.2022, 10:08

To miał być pierwszy po - pandemicznej przerwie - pokaz widowiska w plenerze. Jednak pogoda pokrzyżowała szyki i występ organizatorzy Dni Sztuki Współczesnej przenieśli do Auli Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.


źródło: bok.bialystok.pl
źródło: bok.bialystok.pl


0:00
0:00
Dni Sztuki: premiera współczesnej wersji Romea i Julii Polskiego Teatru Tańca z Poznania - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Publiczność nie zawiodła i szczelnie wypełniła salę, miejsca siedzące, stojące i balkonowe. Artyści zachwycili i zaspokoili apetyt wygłodniałej wrażeń publiczności.


Jeszcze w niedzielę (29.05) można zobaczyć dwa spektakle:

- o 18:00 Teatr Studio pokaże "Raj. Potop" w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB - to przypowieść o wyzysku ludzi i planety

- o 21:30 spektakl "1.8 M" w reżyserii Iwana Wyrypajewa w auli Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej - to projekt teatralny wspierający więźniów politycznych przeciwstawiających się reżimom totalitarnym w Białorusi i innych krajach. Spektakl oparty jest na tekstach, które więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do swoich bliskich. A tytułowe 1,8 metra to przestrzeń przeznaczona dla osoby w przepełnionych białoruskich więzieniach. Aktualnie w Białorusi jest ponad 1000 więźniów politycznych i ta liczba powiększa się dosłownie codziennie.



Andrzej Kruszewicz - nowa książka na antenie Polskiego Radia Białystok


Andrzej Grzegorz Kruszewicz (ur. 30 listopada 1959 r. w Białymstoku) - polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym, którego dyrektorem jest od 1 stycznia 2009. Autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz...



Już niedługo rozpocznie się 2. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


Białystok ponownie stanie się stolicą sztuki słowa - a to za sprawą 2. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Doroty Radomskiej. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi ponad 60 uczestników z całej Polski - młodych recytatorów, wykonawców poezji śpiewanej i piosenki autorskiej, którzy przez trzy dni wypełnią miasto pasją, emocjami i żywym słowem.



Zaskakująca wystawa Magdaleny Franczak. Słoiki z kurzem stały się nośnikiem pamięci


Czy kurz może być inspiracją? I doświadczeniem artystycznym? Na najnowszej wystawie w Galerii Sleńdzińskich na pewno dwa słoiki z kurzem "po majonezie napoleońskim" i "sosie w stylu indyjskim" straciły swoje pierwotne funkcje i stały obiektami godnymi fotografii.



Co czytają najmłodsi?


Za nami Światowy Dzień Książki dla Dzieci, a to święto zawsze stawia pytanie jak trafiać do najmłodszych i rozbudzać w nich zainteresowanie lekturą? Książnica Podlaska nie tylko wydaje ciekawe lektury, ale też organizuje lekcje czytania i prezentacje filmowe.



Jacek Malinowski


dyrektor Białostockiego Teatru Lalek



Wielkanoc w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej


Targi Pisanki Lipskiej, Konopielka, Majówka w skansenie, Targi Sztuki Ludowej Podlasia, Podlaskie Święto Sera... mnóstwo imprez szykuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w tym roku. Kilka dni temu władze placówki zaprezentowały program wydarzeń, a my skorzystaliśmy z okazji i przeszliśmy się po skansenie z mikrofonem.



Premiera filmu "Hetmańska Sadyba” już niedługo w białostockim ratuszu


"Hetmańska Sadyba” to pierwszy film realizowany w ramach unikalnego Projektu Europejskie Dziedzictwo Artystyczne Podlasia, który pokazuje piękno duchowo-artystycznej spuścizny regionu.



Co jest po drugiej stronie? Na to pytanie odpowiada Grupa Twórcza FOTOspółdzielnia na swojej wstawie


Co jest "po drugiej stronie"? To otwarte pytanie stało się pretekstem do działań artystycznych. Swoich odpowiedzi szuka na wystawie fotograficznej Grupa Twórcza FOTOspółdzielnia, która istnieje w Podlaskim Instytucie Kultury od 10 lat.



W Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa można zobaczyć wystawę fotograficzną o rozlewiskach


Aleksandra Puczyńska zabiera nas w podróż w głąb natury, gdzie woda staje się bohaterką krajobrazu. Każda fotografia - prezentowana na na nowej wystawie w Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej opowiada inną historię - o zmieniającym się rytmie wód, o porach dnia, które malują wodę w różnorodnych barwach oraz spokoju, który oferują rzeki.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok