Rozmowa z autorem książki "Szuga. Krajobraz po imperium" Jędrzejem Morawieckim

10.04.2022, 09:59, akt. 12.04.2022, 15:24

Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć okoliczności, z powodu których Rosja stała się światowym agresorem. Przeczytamy o tożsamości tego kraju "twardej, surowej, a jednak rozbłyszczonej złotem cerkiewnych kopuł, która z powagą strzeże konserwatywnych wartości, broni polityki Kremla".


źródło: czytelnik.pl
źródło: czytelnik.pl


0:00
0:00
Z autorem książki "Szuga. Krajobraz po imperium" Jędrzejem Morawieckim rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Jesteśmy zszokowani faktem, że "Szuga. Krajobraz po imperium" ukazuje się w czasie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Przygotowując tę książkę do druku, byliśmy przekonani, że wydamy reportaż o przeszłych wydarzeniach, które nie będą miały swojego rozwinięcia. Stało się inaczej" - tak Wydawnictwo "Czytelnik" napisało o książce Jędrzeja Morawieckiego. 

Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć okoliczności, z powodu których Rosja stała się światowym agresorem. Przeczytamy o tożsamości tego kraju "twardej, surowej, a jednak rozbłyszczonej złotem cerkiewnych kopuł, która z powagą strzeże konserwatywnych wartości, broni polityki Kremla, nie stroni jednak od świata galerii handlowych i uciech konsumpcji", ale też o wynikającej z oddalenia "od Moskwy i Petersburga, która jest w swym wnętrzu rozgadana, polifoniczna i dźwięczy oszałamiającą wielowyznaniową mozaiką". 

W jaki sposób Jędrzej Morawiecki rozprawia się też w tej książce ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji?

Z tym pisarzem, publicystą, reporterem, doktorem filologii słowiańskiej i socjologii rozmawia Andrzej Bajguz.

Jędrzej Morawiecki jest tez współautorem książki "Jutro spadną gromy", w której wraz z Bartoszem Jastrzębskim mierzy się z mitem cudowności Podlasia.


O muzykach, którzy również malują


Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?



Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium


Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.



Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka


To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.



Wybitne prace młodych twórców z łomżyńskiego Plastyka


Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.



35 lat Piorunersów


Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.



"Wniebogłos" w Teatrze Wierszalin. To spektakl, który ma dawać nadzieję


To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.



Przyszli wspominać Andrzeja Strumiłłę, a powitał ich głos artysty


W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.



Wystawa dzieł Stefana Rybiego "Przyglądając się światu"


Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.



Dominik Sołowiej: "Dojrzewanie" - to serial, z którym trzeba się zmierzyć


Są seriale, z którymi trzeba się zmierzyć, oglądając je nie dla przyjemności, ale z dobrze rozumianego poczucia obowiązku. I chociaż produkcja ta od pierwszej minuty nie należy do przyjemnych, to warto się z nią zapoznać.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok