Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | “Czas apokalipsy” - multimedialna ekspozycja w Biurze Wystaw Kulturoznawczych Instytutu Studiów Kulturowych UwB
To kolejna wystawa, która wywołuje skojarzenia związane z wojną w Ukrainie, choć w pierwotnym zamierzeniu opowiada o czymś innym. “Czas apokalipsy” - to multimedialna ekspozycja w Biurze Wystaw Kulturoznawczych Instytutu Studiów Kulturowych UwB.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Poświęcona jest pandemicznemu lockdownowi, ale i właśnie czasie wojny w Ukrainie, nie traci na aktualności. Tytułowy “Czas apokalipsy” to czas niepokoju i chaosu informacyjnego. Młodzi artyści i studenci wędrowali wieczorami przez puste ulice Białegostoku i rejestrowali kamerami to, co zobaczyli. Widzowie zwracają uwagę, że te prace przywołują poczucie osamotnienia, przygnębienia, niepewności z czasu lockdownu.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses”, przygotował prapremierę spektaklu „Kto pierwszy w las”.
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Podróż, w którą bohaterka zabiera widza jest autentyczna, zabawna i wzruszająca. Bardzo intymna, a jednocześnie zaskakująco uniwersalna. Okolice Białegostoku stają się tu całym światem, „kiedyś” splata się z „teraz”, a miłość pozwala zachować radość życia mimo trudnych doświadczeń.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz