W Podlaskim Instytucie Kultury zaprezentowano raport o potrzebach dzieci i młodzieży związanych z kulturą

autor: Andrzej Bajguz

9.11.2021, 17:28, akt. 14.11.2021, 09:41

Jak wykorzystywać nowe media, serwisy społecznościowe, by angażować młodych odbiorców do działań kulturalnych? M.in. o tym dyskutowano w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku podczas prezentacji raportu o potrzebach dzieci i młodzieży związanych z kulturą.


Źródło: pikpodlaskie.pl
Źródło: pikpodlaskie.pl


0:00
0:00
Bardzo Młoda Kultura - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Badanie w jednej z gmin w naszym regionie przeprowadzili pracownicy naukowi Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Jeden z autorów raportu Tomasz Adamski zwraca uwagę, że animatorzy wykorzystują nowe media, by zainteresować młodzież sztuką np. poprzez tak zwany "okienkowy sposób funkcjonowania w kulturze"

Młodzież porusza się między poszczególnymi okienkami w świecie wirtualnym albo jak ogląda filmy na Netflixie, to patrzy tez na telefon i potem przyzwyczają się, że gdy idzie do instytucji kultury, to chce mieć nie jedno wydarzenie, a kilka, czyli coś będzie przed salą, w sali, a na korytarzu będzie jeszcze coś innego. Animatorzy zauważyli to i próbują ten sposób funkcjonowania w świecie wirtualnym przełożyć na świat rzeczywisty, po to, by zdobyć odbiorców

- wyjaśnia kulturoznawca.

Z drugiej strony są takie kulturalne zajęcia w świecie realnym, które mogą być bardziej atrakcyjne niż w wirtualnym, na przykład - jak podkreśla współautorka raportu Ewa Kępa - coś, co możemy wykonać własnoręcznie i pokazać to innym.

Raport na temat potrzeb młodzieży związanych z kulturą dostępny jest na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



w Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.



Mieczysław Marczak i Marcin Radziewicz opowiadają o zmieniającym się Białymstoku


Jakie emocje wywołuje zmieniający się Białystok w ciągu ostatnich dekad? Pokazują to zdjęcia, które udostępniają mieszkańcy na profilach Facebookowych: Kronika Białostocka czy Białostockie Reminiscencje.



Anna Moniuszko zaprasza na Koncert Zespołu {oh!} Trio


Przed nami 15. jubileuszowa edycja cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku". Cykl ten przez kolejne lata zaskarbił sobie sympatię podlaskich melomanów. Tym razem publiczność, podczas koncertu pt. "Barok z lekką nutą dekadencji" będzie mogła usłyszeć zespół {oh!} Trio.



W białostockim foyer Kina Forum można zobaczyć wystawę "Wyżej, dalej, szybciej"


Kolej, samochody i samoloty są na zdjęciach na wystawie w białostockim foyer Kina Forum. Tematem jest ruch mechaniczny i odwieczne marzenie człowieka o przemieszczaniu się w coraz bardziej efektywny sposób.



Marek Włodzimirow zaprasza na ostatni dzień festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim


"Zeit geist" - duch czasu to temat przewodni trwającego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim. Od początku istnienia koncentruje się na współczesnych problemach cywilizacyjnych świata - w tym też naszego lokalnego.



O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok