30-lecie działalności obchodził w piątek (15.10) Teatr Wierszalin, którego siedziba znajduje się w Supraślu k. Białegostoku. To teatr podążający własną ścieżką, który zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiego teatru - napisał w okolicznościowym liście minister kultury Piotr Gliński.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystości w siedzibie teatru
Uroczystości odbyły się w siedzibie teatru - wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury, władz samorządowych, a także przyjaciele teatru.
Prezentując lalkę "Turlajgroszka" - dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk przypomniał, że 30 lat temu, w połowie października, na festiwalu w Szwajcarii wystąpiła ona "jako lalka zespołu Teatr Wierszalin". "Dlatego tę datę traktujemy symbolicznie, jako datę narodzin naszego teatru" - wyjaśnił.
Ocenił, że jubileusz to spotkanie w gronie ludzi, "którzy coś czują szczególnego w tym miejscu, jakim jest nasz teatr". Podkreślił, że teatr jest ważny, bo można w nim tworzyć, a to daje człowiekowi "wolność ducha". "Dlaczego wolność jest ważna? Myślę, że dzisiaj, tutaj, w Supraślu, w miejscu, które niedawno pan prezydent Łukaszenka zaliczył do Białorusi, jest bardzo ważne, żeby takie instytucje jak nasza, działały i świadczyły o tym, że w tym miejscu zawsze była Polska, zawsze była polska kultura" - powiedział Tomaszuk.
"Na przestrzeni 30 lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności" - napisał w odczytanym podczas uroczystości liście wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.
Przypomniał, że od początku istnienia teatru jego twórcom przyświecała idea "podążania nieznanymi dotąd szlakami twórczości teatralnej". "Wizja Piotra Tomaszuka, założyciela i dyrektora teatru, od trzech dekad nadaje mu autorski, niepowtarzalny styl, który pozwala określić Wierszalin mianem samodzielnego zjawiska artystycznego" - ocenił Gliński.
Dodał, że spektakle Teatru Wierszalin odwołują się do kultury tradycyjnej, a zarazem nacechowane są mistycyzmem. Takie spektakle jak m.in. "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" czy "Dziady" przenoszą widza w "rzeczywistość tajemniczą, a jednocześnie bliską dzięki aktualności przekazu" - ocenił.
"Życzę niegasnącego zapału do pracy a także wielu dalszych sukcesów oraz satysfakcji z realizowanych projektów" - zakończył list Gliński.
"Pamiętam jak rodził się pomysł" - wspominała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, obecna na uroczystości. "Pamiętam długą drogę ewolucji tego teatru, różne poszukiwania artystyczne aż po ten ostatni okres fascynacji Mickiewiczem, czyli powrotu do samych źródeł" - mówiła. Dodała, że "zawsze był to niezwykły teatr, napędzany pasją tworzenia oryginalnej sztuki".
"Mam nadzieję, że ta twórcza droga równie oryginalna, równie własna, osobiście "wyrąbana" w gąszczu świata, nadal będzie równie świetnie kontynuowana" - podkreśliła Zwinogrodzka.
Jubileuszowe nagrody otrzymali aktorzy: Rafał Gąsowski i Dariusz Matys, scenograf Mateusz Kasprzak oraz oświetleniowiec Grzegorz Zaręba.
Odbyła się premiera najnowszego spektaklu pt. "Nie-Boska komedia"
Po uroczystości odbyła się oficjalna premiera najnowszego spektaklu pt. "Nie-Boska komedia" w reżyserii Piotra Tomaszuka.
"Teraz, kiedy wygraliśmy tyle, ile było do wygrania, i kiedy przegraliśmy tyle ile można było przegrać przez trzydzieści lat polskiej wolność… "Nie-Boska komedia" wyłania się przede mną jak monumentalny obraz, wielki fresk, którego Zygmuntowi Krasińskiemu pozazdrościł sam Adam Mickiewicz" - wyjaśnił Piotr Tomaszuk powody zajęcia się sztuką Krasińskiego. Przypomniał, że jest kilka wykładów Mickiewicza poświęconych tylko temu dramatowi.
"Zanurzyliśmy się w świecie "Nie-Boskiej komedii" tropiąc myśli i przeczucia wieszcza Adama. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyliśmy świat przerażający, szalony, rozdarty na strzępy. Świat dzisiejszy…" - podsumował.
Teatr Wierszalin założony w 1991 r., przez Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka, 1 lutego 2006 roku stał się jednostką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego - obecnie jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz