Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Marek Kochanowski o zbliżającym się Festiwalu Literackim "Zebrane"
Wrzesień to czas książek, na który czekają czytelnicy z regionu. Do Białegostoku przyjadą gwiazdy literatury, które przez pięć dni będą rozmawiać o dobrej i ambitnej książce. 12. edycja festiwalu trwać będzie od 7 do 11 września br.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Rozpocznie Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, którego utwory zdobią filmy m.in. Wojciecha Smarzowskiego (Dom zły, Róża, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Wołyń i Kler). Spotkanie i koncert z artystą odbędzie się we wtorek (7.09).
Kolejne dni to sześć literackich sław: Mira Marcinów, Adam Leszczyński, Aleksandra Lipczak, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga i Chris Niedenthal. Transmisje online ze wszystkich spotkań autorskich dostępne będą na platformach Facebook oraz YouTube.
Organizatorzy festiwalu zadbali też o to, by czytelnicy mogli na miejscu kupić książki oraz poprosić ulubionego autora o złożenie na niej autografu.
Z jednym z organizatorów festiwalu Markiem Kochanowskim rozmawia Dorota Sokołowska.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz