Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać można na wystawie plenerowej w Białymstoku
Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać możemy na wystawie plenerowej w okolicach ulicy Kozłowej w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać możemy na wystawie plenerowej w okolicach ulicy Kozłowej w Białymstoku. Tylko pozornie to dwa odległe od siebie światy.
Po uważniejszym spojrzeniu widać, że łączą je intencje ochronne i dziękczynne, łączy je też wiejskie pochodzenie. Najbardziej zauważalna różnica to otoczenie – wiejskie krajobrazy kontrastują z blokami i chodnikami. Warto też podkreślić, że o ile kapliczki nadal pełnią swoje funkcje religijne, to krzyże – choć przeważnie zadbane, raczej już nie są związane z lokalną obrzędowością. Mimo zmieniającego się otoczenia krzyże jednak pozostają w przestrzeni miejskiej. A to dowód na to, że mimo upływu czasu stanowią istotny element kultury i lokalnej tożsamości.
Wystawę "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży" oglądać możemy jeszcze przez dwa tygodnie. To jedna z ekspozycji przygotowanych w ramach Festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar.
Z jej twórcami rozmawiała Olga Gordiejew.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz