Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Teatr Papahema pokaże spektakl "Gallery of modern heART" w wielu miastach Polski
Teatr Papahema z Białegostoku rusza w trasę. Wszystko w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu Teatr Polska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teatr Papahema z Białegostoku rusza w trasę. Wszystko w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu Teatr Polska. Widzowie mogą oglądać najnowszy spektakl "Gallery of modern heART", który dotychczas był prezentowany tylko online.
Spektakl znalazł się w gronie 20 przedstawień, które w ciągu najbliższych miesięcy odwiedzą domy i centra kultury w mniejszych miastach i miejscowościach. Aktorzy czują się wyróżnieni, tym bardziej, że do tegorocznej, 13. edycji programu zgłoszono rekordową liczbę 173 spektakli z teatrów instytucjonalnych i niezależnych z całego kraju.
Teatr Papahema został założony w 2014 roku przez czworo ówczesnych studentów roku dyplomowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, których połączyły podobny gust i poczucie humoru. Młodzi aktorzy od kilku lat z powodzeniem łączą klasykę ze współczesną wrażliwością, środki teatru aktorskiego z bogactwem języka teatru formy, żart i dystans z poważną refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.
Od maja 2014 roku Teatr działa jako Fundacja. Papahema regularnie prezentuje swoje przedstawienia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Teatrze WARSawy oraz Teatrze Miejskim w Gliwicach, współpracuje również z Teatrem Polonia i Teatrem Montownia.
Teatr tworzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Twórcy chętnie jednak współpracują z innymi artystami - reżyserami, scenografami, kompozytorami i aktorami. Dotychczas Teatr Papahema zrealizował dwanaście spektakli.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz