Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Szekspirowskie kobiety" gościnnie w Teatrze Wierszalin [zdjęcia]
To widowisko teatralno-muzyczne z elementami tańca. W piątek (30.07) na scenie Teatru Wierszalin w Supraślu premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" w opracowaniu Magdaleny Dąbrowskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzięki kompilacji kobiecych wątków z różnych dzieł Williama Szekspira, m.in.: "Makbeta", "Otella", "Hamleta" czy "Poskromienia złośnicy" powstała autorska opowieść o grupie muzyków, śpiewaków, aktorów i tancerzy, którzy przywołują historie kobiet szekspirowskich.
Artyści zebrani na scenie próbują wyśpiewać, wytańczyć te historie, aby dowiedzieć się więcej i więcej zrozumieć.
Wszystko pod batutą Hekate, która wprowadza widzów w społeczno-historyczny kontekst każdej sceny. Sprawując opiekę nad bohaterkami - bawi się konwencjami. W rezultacie odbywa się coś na kształt rytualnego koncertu. Aktorzy pod wpływem rytmu, dźwięku, ruchu wcielają się w konkretne postaci i przeżywają ich emocje. Muzyka, scenografia i kostiumy oscylują między czasami szekspirowskimi a współczesnymi. Na scenie pojawiają się instrumenty takie jak: pianino, skrzypce, gitara elektryczna, flet, klarnet, bębny, kastaniety, mandolina.
Pokaz premierowy gościnnie odbędzie się w Teatrze Wierszalin w Supraślu w piątek (30.07) o 19:00.
Wydarzenie "Szekspirowskie kobiety" zostało zrealizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury oraz dzięki wsparciu prezydenta Białegostoku. Partnerami projektu jest Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin w Supraślu.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz