Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Rozśpiewany i roztańczony Rynek Kościuszki - trwa 13. Podlaska Oktawa Kultur
Centrum Białegostoku rozbrzmiewa muzyką z najróżniejszych zakątków Polski.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przez cztery dni na scenie Podlaskiej Oktawy Kultur zagra i zaśpiewa siedemnaście zespołów, w tym Kapela ze Wsi Warszawa, Kurpie Zielone czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Koncertów – za darmo - można posłuchać każdego dnia po południu. Rozśpiewany Rynek Kościuszki intryguje przede wszystkim turystów.
Podlaska Oktawa Kultur odbywa się w tym roku po raz 13. Z uwagi na epidemię tym razem nie ma zespołów z zagranicy. Imprezę przygotowuje Podlaski Instytut Kultury.
Wiemy, że ludzie czekają na to spotkanie, czekają aż białostocki Rynek będzie tętnił folklorem, muzyką, tańcami i śpiewem, zespołami, które przynoszą te muzykę i które czerpią z muzyki tradycyjnej - mówi Agnieszka Jakubicz - współkoordynatorka Podlaskiej Oktawy Kultur.
W sobotę od 18:00 na scenie pod ratuszem przy Rynku Kościuszki usłyszymy Zespół Pieśni i Tańca "Wisła", grupę Tołhaje, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną i zespół VOŁOSI.
W niedzielę od 17:00 scenę opanują m.in. "Kurpie Zielone", Teresa Mirga i "Kałe Bała", wystąpią też Bubliczki i na zakończenie Kapela Ze Wsi Warszawa.
Pochodzi z Sokółki, jest absolwentem grafiki na ASP w Warszawie oraz projektowania ubioru w Łodzi. Jego prace są silnie zakorzenione są w sztuce ulicznej. Na pierwszą tak dużą wystawę street artowego artysty z Podlasia do Warszawy pojechała Miłka Malzahn.
W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.
To głos niezależnych twórców i obraz zmieniającej się rzeczywistości. Organizatorzy przedstawili program zbliżającego się Festiwalu Underground/Independent.
TWOJE DŁONIE / DAJNE HENT - tak nazywa się wystawa w Centrum im. Zamenhofa otwarta specjalnie wczoraj - w Dniu kobiet. Ta ekspozycja jest efektem muzycznego projektu i albumu MAJNE HENT / MOJE DŁONIE Mai Miro i Patrycji Betley, a punktem wyjścia dla niego były wiersze poetek jidysz, które przeciwstawiają się surowej, patriarchalnej tradycji.
Zaproszenie na tę wystawę jest przekorne: „Robię ją, będąc człowiekiem przesadzonym i krnąbrnym, więc nie chcę Wam niczego obiecywać. Przyjdziecie i zobaczycie, bo słowo tylko obiecuje, a obraz daje”.
Największa biblioteka w regionie - Książnica Podlaska - ma już nowe władze. Od kilku dni na stanowisku zastępcy jest Katarzyna Kisielewska - Martyniuk, dotychczasowa radna i nauczycielka w jednej z białostockich szkół. Zaś funkcję po dyrektora pełni od nowego roku Iwona Gaweł.
To już prawie tydzień od nocy Oskarowej - wrócimy na chwilę do gali by w gruncie rzeczy namówić do odkrywania kina poza utartymi szlakami.
Czy warsztaty chlebowe mogą być wciągającym działaniem artystycznym? Czy pielęgnowanie zakwasu może stać się treścią artystycznego życia? Łukasz Radziszewski to artysta i praktyk idei, pracuje z prawie stuletnim (a może i starszym) zakwasem.
Poprzez swoje obrazy nieustannie wraca do miejsc, sytuacji i ludzi, którzy ją zafascynowali. Jolanta Gałązka prezentuje w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury przy ul Kilińskiego swoje malarstwo na wystawie pt. "Powroty".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz