Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Opowieści i wspomnienia byłych aktorów Teatru Wierszalin
Z tych opowieści, wspomnień, przeżyć wyłania się fascynująca historia 30 lat Teatru Wierszalin. Teatru, który wypracował własny język, który był i jest miejscem intensywnych nieraz, wręcz morderczych prób, głębokich dyskusji, kształtowania ról i dochodzenia do sensu adaptowanego tekstu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z tych opowieści, wspomnień, przeżyć wyłania się fascynująca historia 30 lat Teatru Wierszalin. Teatru, który wypracował własny język, który był i jest miejscem intensywnych nieraz, wręcz morderczych prób, głębokich dyskusji, kształtowania ról i dochodzenia do sensu adaptowanego tekstu.
Podczas trwającego Festiwalu "Miedzy Wierszami" w Supraślu mamy okazję spotkać się z byłymi aktorami Wierszalina, którzy przywołują m.in. nieraz trudną współpracę z bezkompromisowymi założycielami teatru - Piotrem Tomaszukiem i Tadeuszem Słobodziankiem, ale też owocującą znakomitymi, czasem wręcz mistycznymi spektaklami wywołującymi zachwyt i wzruszenie widzów na całym świecie.
W tych rozmowach, które są też na profilu Faceboowym Wierszalina możemy posłuchać Adama Woronowicza, Ryszarda Dolińskiego, Marka Tyszkiewicza, Adama Wnuczko, Piotra Tomaszuka i prowadzacą spotkania Olgę Gordiejew - też niegdyś aktorkę Wierszalina.
Fragmenty rozmów transmitowanych na profilu Facebookowym Wierszalina zebrał Andrzej Bajguz.
A na Festiwalu "Miedzy Wierszami" w Supraślu w niedzielę (18.07) o 12:00 w Dom Ludowym - Kino Dla dzieci - Elfinki. O 15:00 Koncert Chopinowski i recital Anny Hajduk-Rynkowicz, a o 21:00 w Wierszalinie - Ofiara Wilgefortis. A we wtorek (20.07) o 17:30 kolejne spotkanie z byłą aktorką Wierszalina Joanną Kasperek.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz