Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

30.06.2021, 18:40, akt. 4.07.2021, 12:06

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.


Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch
Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch


0:00
0:00
30-lecie Ośrodka Pogranicze - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość w Krasnogrudzie

Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, które powstało dokładnie 10 lat temu. Centrum mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Do piątku w Krasnogrudzie potrwają także obchody związane ze 110. rocznicą urodzin polskiego noblisty. W trakcie uroczystości w Krasnogrudzie odbyła się również debata pt. "O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej".

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. W odrestaurowanym dworze w 2011 roku - w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza - otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. 

Prof. Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości, że po polskiej i litewskiej stronie jest wiele instytucji, które mają dużo dobrej woli i którym zależy na pojednaniu a także na budowaniu wspólnoty ponad podziałami. "Ośrodek Pogranicze jest jedną z takich instytucji, która realizuje ideę wielokulturowej wspólnotowości pogranicza" – ocenił.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że nie jest sztuką opowiadać o wielokulturowości. "Sztuką jest ją odczuwać, otwierać przestrzeń do rozmów - pełną poezji i spokoju, z niezwykłym klimatem pozwalającym każdemu poczuć się jak u siebie. I to zapewnia właśnie Ośrodek Pogranicze” - wyjaśnił.


Ośrodek Pogranicze wydaje książki litewskich autorów

Minister kultury Litwy Simonas Kairys przypomniał, że Ośrodek Pogranicze wydaje np. książki Tomasa Venclovy, wybitnego litewskiego autora i myśliciela. Poinformował, że ministerstwo będzie niedługo realizowało z ośrodkiem wspólne projekty.

„Kiedy mówimy o Pograniczu, wydaje nam się, że spotykamy się z granicą. Po jednej stronie są jedni, po drugiej są drudzy. Wydaje się, że są różnice między jednymi a drugimi a tak naprawdę widzimy, że jest prawdziwa wspólnota” – powiedział  Simonas Kairys. Litewski minister zachęcał, aby obie strony zwracały uwagę na to co nas łączy, a nie dzieli.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.



Premiera teledysku do świątecznej piosenki Polskiego Radia Białystok [zdjęcia, wideo]


Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.



Zasłużeni twórcy otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego


Tworzą obrazy, muzykę, spektakle, organizują różne wydarzenia kulturalne. We wtorek (17.12) najbardziej zasłużeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024 otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny


BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok