To już tradycja, że w wakacyjne niedziele w podlaskich kościołach rozbrzmiewa muzyka organowa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku po raz pierwszy w organizację takich koncertów włączył się Podlaski Instytut Kultury - mówi Karolina Szymańska-Skowronek.
Wszystko po to by 'kultura wysoka' mogła docierać również do mniejszych ośrodków. Kluczem wyboru miast do koncertów w projekcie "Podlaskie Organy" była jakość instrumentów - mówi dyrektor programowy wydarzenia, białostocki organista, popularyzator muzyki organowej i szef katedralnych koncertów Józef Kotowicz.
Dlatego w ramach tegorocznej podróży po regionie, koncerty rozbrzmiewać będą (od 4 lipca do 8 sierpnia) w Białymstoku, Suwałkach, Drohiczynie i Białowieży. W tych miastach mamy cenne architektonicznie kościoły, wyposażone w organy wysokiej klasy muzycznej i artystycznej.
Repertuar będzie obejmował różnorodny zestaw utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, w tym: preludia, opracowania chorałowe i fugi J.S. Bacha, utwory Maxa Regera, Cezara Francka, Dietricha Buxtehude i Witolda Lutosławskiego.
Do udziału w projekcie zaproszono najwybitniejszych polskich wirtuozów organów – m.in. profesorów Józefa Serafina, Władysława Szymańskiego i organistę archikatedry warszawskiej Piotra Rachonia. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Józef Kotowicz, który również wystąpi z recitalem organowym - już w najbliższą niedzielę w Suwałkach. Oprócz koncertów planowane są także spotkania widzów z wirtuozami, którzy przybliżą melomanom problematykę muzyki organowej oraz historie cennych instrumentów znajdujących się w kościołach naszego województwa.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Program:
Kościół św. Teresy w Białowieży, ul. Park Dyrekcyjny 2
11.07. recital organowy – wykonawca: Piotr Rachoń
18.07. recital organowy – wykonawca: Sylwester Trojanowski (organy), Małgorzata Trojanowska (sopran)
25.07. recital organowy – wykonawca: Michał Sławecki
01.08. recital organowy – wykonawca: Marek Stefański
Katedra św. Trójcy w Drohiczynie, ul. Kościelna 10
11.07. recital organowy – wykonawca: Stanisław Maryjewski
18.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz
Kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. św. Kazimierza 2
25.07. recital organowy – wykonawca: Władysław Szymański
08.08. recital organowy – wykonawca: Arkadiusz Bialic
Kościół św. Piotra i Pawła w Suwałkach, ul. Wojska Polskiego 36
04.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz
01.08. recital organowy – wykonawca: Józef Serafin
Andrzej Grzegorz Kruszewicz (ur. 30 listopada 1959 r. w Białymstoku) - polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym, którego dyrektorem jest od 1 stycznia 2009. Autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz...
Białystok ponownie stanie się stolicą sztuki słowa - a to za sprawą 2. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Doroty Radomskiej. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi ponad 60 uczestników z całej Polski - młodych recytatorów, wykonawców poezji śpiewanej i piosenki autorskiej, którzy przez trzy dni wypełnią miasto pasją, emocjami i żywym słowem.
Czy kurz może być inspiracją? I doświadczeniem artystycznym? Na najnowszej wystawie w Galerii Sleńdzińskich na pewno dwa słoiki z kurzem "po majonezie napoleońskim" i "sosie w stylu indyjskim" straciły swoje pierwotne funkcje i stały obiektami godnymi fotografii.
Za nami Światowy Dzień Książki dla Dzieci, a to święto zawsze stawia pytanie jak trafiać do najmłodszych i rozbudzać w nich zainteresowanie lekturą? Książnica Podlaska nie tylko wydaje ciekawe lektury, ale też organizuje lekcje czytania i prezentacje filmowe.
dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
Targi Pisanki Lipskiej, Konopielka, Majówka w skansenie, Targi Sztuki Ludowej Podlasia, Podlaskie Święto Sera... mnóstwo imprez szykuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w tym roku. Kilka dni temu władze placówki zaprezentowały program wydarzeń, a my skorzystaliśmy z okazji i przeszliśmy się po skansenie z mikrofonem.
"Hetmańska Sadyba” to pierwszy film realizowany w ramach unikalnego Projektu Europejskie Dziedzictwo Artystyczne Podlasia, który pokazuje piękno duchowo-artystycznej spuścizny regionu.
Co jest "po drugiej stronie"? To otwarte pytanie stało się pretekstem do działań artystycznych. Swoich odpowiedzi szuka na wystawie fotograficznej Grupa Twórcza FOTOspółdzielnia, która istnieje w Podlaskim Instytucie Kultury od 10 lat.
Aleksandra Puczyńska zabiera nas w podróż w głąb natury, gdzie woda staje się bohaterką krajobrazu. Każda fotografia - prezentowana na na nowej wystawie w Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej opowiada inną historię - o zmieniającym się rytmie wód, o porach dnia, które malują wodę w różnorodnych barwach oraz spokoju, który oferują rzeki.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz