Kayah, Marta Guśniowska, Bartosz Bielenia i Adam Zieleniecki - laureaci Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku

autor: Dorota Sokołowska

27.06.2021, 09:40, akt. 4.07.2021, 12:10

Piosenkarka Kayah, dramatopisarka Marta Guśniowska oraz aktorzy Bartosz Bielenia i Adam Zieleniecki - to laureaci tegorocznej, 28. edycji Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku.


fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
Z Kayah i Bartoszem Bielenią rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nagrody Artystyczne Prezydenta Białegostoku rozdane - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kayah, Bartosz Bielenia i Marta Guśniowska - znamy laureatów Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Blisko 30-letnia tradycja 

Nagrodę artystyczną prezydenta tego miasta otrzymują od 1993 roku twórcy i animatorzy kultury, których działalność wpływa na wzbogacenie życia artystycznego, poszerzenie oferty kulturalnej, ochronę dziedzictwa kulturalnego, edukację kulturalną oraz promocję Białegostoku.

Kandydatów do nagrody, przyznawanej obecnie w czterech kategoriach, mogą zgłaszać mieszkańcy miasta, dotychczasowi laureaci, stowarzyszenia oraz instytucje kultury. W tej edycji zgłoszeń było czternaście, a kapituła postanowiła za dokonania w 2020 roku wyróżnić cztery osoby, za całokształt ich dotychczasowej działalności artystycznej.



Choć urodziła się w Warszawie, piosenkarka i producentka muzyczna Kayah podkreśla swoje związki z Białymstokiem, z którego pochodzi jej mama i gdzie dorastała. Białostoczaninem od urodzenia jest aktor teatralny i filmowy Bartosz Bielenia, znany m.in. z roli w nominowanym do Oscara filmie "Boże Ciało". Dramatopisarka i nagradzana autorka książek dla dzieci Marta Guśniowska oraz obchodzący właśnie 35-lecie pracy artystycznej aktor Adam Zieleniecki związani są od lat z Białostockim Teatrem Lalek.


Jako "srajtek" biegałam ulicami Białegostoku i nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek Białystok może być ze mnie dumny. Ja z Białegostoku jestem bardzo dumna (...) Cieszy mnie, że macie mnie za białostoczankę, chociaż urodziłam się w Warszawie - mówiła.


Ale podkreślała, że lata spędzone u dziadków w Białymstoku kształtowały ją "jako człowieka", jej wrażliwość. "Region podlaski bardzo skłania do wielu refleksji, do ogromnego szacunku dla natury (...)" - powiedziała Kayah. Mówiła, że historia Białegostoku "opowiada o współistnieniu wielu narodów, wielu wyznań". 


To właśnie ta historia nauczyła mnie bycia człowiekiem otwartym, akceptującym różności i wydaje mi się, że jest to temat bardzo potrzebny teraz w świetle wielu antagonizmów, które mają miejsce - mówiła.


Kayah postanowiła swoją nagrodę przeznaczyć na cele charytatywne.

Bartosz Bielenia dziękował przede wszystkim rodzicom, za to że - jak mówił - wychowali go na "dobrego człowieka, który ma marzenia i nie boi się po nie sięgać". "Bez was nic co zrobiłem nie byłoby możliwe, bo przez wiele lat byliście dla mnie wielkim oparciem" - powiedział po odebraniu nagrody. Uroczystość odbyła się w sali kina Forum należącego do Białostockiego Ośrodka Kultury. Aktor podkreślał, że to kino, w tym organizowane tu przeglądy czy festiwale, "filmowo" go wychowało.

Marta Guśniowska, która kilkanaście lat temu przeprowadziła się do Białegostoku z powodów osobistych, ale też wskutek propozycji pracy z BTL chwaliła miasto, zapewniała że nigdzie się już z niego nie wybiera. "Tu na Podlasiu ludzie są naprawdę najbardziej życzliwi, kochani i cudowni i nie mam zamiaru wracać tam, skąd przychodzę" - mówiła Guśniowska.

Adam Zieleniecki, który szerszej publiczności jest znany z roli jednego z policjantów z filmowej komediowej sagi "U pana Boga..." krótko podziękował m.in. wszystkim widzom, którzy odwiedzają BTL i swoimi reakcjami na spektaklach dają aktorom satysfakcję z wykonywanej pracy. 


źródło: PAP


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok