Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami pierwszy weekend Festiwalu Teatru Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy"
To święto teatru lalek dla dorosłych i okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej z całego świata. Choć w nieco zmienionej przez pandemię formule, ale udało się w tym roku zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To święto teatru lalek dla dorosłych i okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej z całego świata. Choć w nieco zmienionej przez pandemię formule, ale udało się w tym roku zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku.
Za nami pierwszy weekend tego wydarzenia. Festiwal uroczyście otworzył w piątkowy (18.06) wieczór dyrektor BTL Jacek Malinowski. A z widzami i gośćmi festiwalu rozmawiała Olga Gordiejew.
W sumie w czasie festiwalu zobaczymy 22 spektakle w wykonaniu 15 grup teatralnych z Polski i za granicy, m.in z Hiszpanii, Izraela czy Niemiec.
W niedzielę o 15:00 i 18:00 zobaczymy "Pożegnanie jesieni" Teatru Malabar Hotel. To spektakl, w którym bohaterowie rozpięci między dwoma jesieniami przez jeden krótki rok doświadczają kryzysu sztuki, filozofii i religii, który zmiata z powierzchni ziemi świat, jaki dotąd znali.
A o 22:00 "Romans Belisy i Perlimplina" czyli „lekcja miłości”. W tej realizacji artyści wykorzystują teatr cieni.
Festiwal „Metamorfozy Lalek”, organizowany przez Białostocki Teatr Lalek, jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Jednak obowiązują darmowe wejściówki. Szczegółowy program festiwalu na stronie Białostockiego Teatru Lalek.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
W Galerii przy ul. Wiktorii 5 można popatrzeć na chmury. Autorka fotografii Magdalena Topczewska sama mówi, że zapatrzyła się w niebo. Wygląda za okno co chwila, podczas wykładu, podając obiad, jadąc autem. Co tam znajduje? Czym są te chmury? Jak o nich mówi? Zauważa i przepowiada zmiany pogody, a może dostrzega tam kształty, których brakuje gdzie indziej? O to wszystko pyta...
Absolwenci tego wydziału są solistami, członkami orkiestr w kraju i za granicą, pracują w szkołach w całym regionie i poza nim. Białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obchodzi 50-lecie.
Wielbiciele uniwersum amerykańskiego pisarza Franka Herberta czekali na ten serial z niecierpliwością i fascynacją dziecka zaglądającego pod bożonarodzeniowe drzewko. Bo producenci “Diuny: Proroctwa” sprawili świąteczny prezent tym, którzy po przeczytaniu wszystkich książek Herberta i jego syna, obejrzeniu “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha, dwóch części opowieści...
"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.
Tym razem zamiast bohaterów z "Mysiej doliny", są misie, żubry, łosie, ludzie i tylko jeden mały gryzoń - Jaśmina. Tacy są bohaterowie książki dla dzieci "Opowieści Puszczy. Zaklęci w niedźwiedzie"
Prowadzący:
Andrzej Bajguz