Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Wesoła wdówka" i "West Side Story" w nowym sezonie Opery i Filharmonii Podlaskiej
Premiera operetki "Wesoła wdówka", musicalu "West Side Story", koncerty symfoniczne, konkurs młodych dyrygentów i muzyczne bajki dla dzieci znalazły się wśród propozycji Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na nowy sezon artystyczny 2021/2022.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dwie premiery w nowym sezonie artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej
Podczas czwartkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka mówiła, że w nowym sezonie artystycznym planowane są dwie premiery: operetki "Wesoła wdówka" i musicalu "West Side Story". Zwróciła uwagę, że przygotowanie premier to duże koszty, a "Wesoła Wdówka" miała być wystawiona już dwa lata temu, ale ze względu na pandemię, premiera była przesuwana.
Premiera "Wesołej Wdówki" otworzy sezon 25 września, natomiast premiera "West Side Story" planowana jest na styczeń przyszłego roku.
W nowym sezonie artystycznym zostaną też wznowione takie przedstawienia jak musical "Doktor Żywago", operetka "Baron cygański", a także muzyczne bajki dla dzieci jak np. "Adonis ma gościa".
Zaplanowano 27 koncertów symfonicznych
Wśród planów symfonicznych znalazło się 27 koncertów. Jak mówił kierownik muzyczny OiFP prof. Mirosław Błaszczyk, okres bez publiczności był bardzo długi, a wszyscy artyści: muzycy, soliści, chór bardzo czekali na tę możliwość.
Przyszyły sezon jest sezonem niezwykłym, bo oprócz "Wesołej wdówki", "West Side Story" i wznowienia "Doktora Żywago" mamy dwa potężne wydarzenia artystyczne - mówił Mirosław Błaszczyk.
Kierownik muzyczny OiFP Zaliczył do niech jubileusz 15-lecia działalności Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, który prowadzi Bielecka oraz organizację Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów, który będzie miał w maju przyszłego roku swoją siódmą edycję.
Mirosław Błaszczyk powiedział, że konkursem zainteresowane są wszystkie akademie muzyczne w Polsce. "Wszyscy chcą przyjechać do Białegostoku, więc można już wyrokować, że będzie bardzo duża liczba chętnych" - mówił Błaszczyk i zaznaczył, że tylko 24 dyrygentów może wziąć w nim udział.
OiFP otrzymała też dofinansowanie z programu MKDNiS "Kultura inspirująca" na promocję kultury polskiej za granicą. W ramach projektu chór i orkiestra OiFP jesienią wystąpi z koncertem w Rzymie. W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego "Quo Vadis". Koncert zaplanowano na koniec października.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz