Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Wesoła wdówka" i "West Side Story" w nowym sezonie Opery i Filharmonii Podlaskiej
Premiera operetki "Wesoła wdówka", musicalu "West Side Story", koncerty symfoniczne, konkurs młodych dyrygentów i muzyczne bajki dla dzieci znalazły się wśród propozycji Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na nowy sezon artystyczny 2021/2022.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dwie premiery w nowym sezonie artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej
Podczas czwartkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka mówiła, że w nowym sezonie artystycznym planowane są dwie premiery: operetki "Wesoła wdówka" i musicalu "West Side Story". Zwróciła uwagę, że przygotowanie premier to duże koszty, a "Wesoła Wdówka" miała być wystawiona już dwa lata temu, ale ze względu na pandemię, premiera była przesuwana.
Premiera "Wesołej Wdówki" otworzy sezon 25 września, natomiast premiera "West Side Story" planowana jest na styczeń przyszłego roku.
W nowym sezonie artystycznym zostaną też wznowione takie przedstawienia jak musical "Doktor Żywago", operetka "Baron cygański", a także muzyczne bajki dla dzieci jak np. "Adonis ma gościa".
Zaplanowano 27 koncertów symfonicznych
Wśród planów symfonicznych znalazło się 27 koncertów. Jak mówił kierownik muzyczny OiFP prof. Mirosław Błaszczyk, okres bez publiczności był bardzo długi, a wszyscy artyści: muzycy, soliści, chór bardzo czekali na tę możliwość.
Przyszyły sezon jest sezonem niezwykłym, bo oprócz "Wesołej wdówki", "West Side Story" i wznowienia "Doktora Żywago" mamy dwa potężne wydarzenia artystyczne - mówił Mirosław Błaszczyk.
Kierownik muzyczny OiFP Zaliczył do niech jubileusz 15-lecia działalności Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, który prowadzi Bielecka oraz organizację Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów, który będzie miał w maju przyszłego roku swoją siódmą edycję.
Mirosław Błaszczyk powiedział, że konkursem zainteresowane są wszystkie akademie muzyczne w Polsce. "Wszyscy chcą przyjechać do Białegostoku, więc można już wyrokować, że będzie bardzo duża liczba chętnych" - mówił Błaszczyk i zaznaczył, że tylko 24 dyrygentów może wziąć w nim udział.
OiFP otrzymała też dofinansowanie z programu MKDNiS "Kultura inspirująca" na promocję kultury polskiej za granicą. W ramach projektu chór i orkiestra OiFP jesienią wystąpi z koncertem w Rzymie. W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego "Quo Vadis". Koncert zaplanowano na koniec października.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz