Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku - m.in. o problemie przemocy
Pokazy spektakli poruszających problem przemocy, a także dyskusja o tym, czy po ujawnieniu przemocy w teatrze czeka nas rewolucja - to główne wydarzenia trwających 35. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pokazy spektakli poruszających problem przemocy, a także dyskusja o tym, czy po ujawnieniu przemocy w teatrze czeka nas rewolucja - to główne wydarzenia trwających 35. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.
W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, impreza się nie odbyła. W tym roku - choć w mocno okrojonym kształcie - udało się ją wpisać do kulturalnego kalendarza miasta.
Pierwszy teatralny wieczór przyniósł m.in. głośny spektakl, który bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń, które mocno odbiły się w świecie sztuki. Do swoistej fali "me too", która przetoczyła się przez wiele legendarnych, znanych teatrów.
W niedzielę kontynuacja wiodącego tematu festiwalu i dyskusja pod hasłem "Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?" Zdanie jest zakończone znakiem zapytania, bo właśnie zadajemy pytanie: "Czy czeka nas rewolucja w świecie sztuki, ale być może w ogóle w życiu społecznym i czy ten ruch "me too" rozleje się dalej" - początek dyskusji o 17:00 w Kawiarni Fama.
A wieczorem dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema zobaczymy spektakl Teatru Ochota "Solaris. Wspomnienie przyszłości" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak - to o 20:00 w sali Kina Forum.
O przemocy, ale też poszukiwaniu własnej tożsamości będzie też opowiadał poniedziałkowy (31.05) spektakl "Koniec z Eddym" Teatru Studio. Początek o 19:30 w auli Wydziału Nauk o Edukacji.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz