W tym roku to będzie przede wszystkim święto teatru. Na przełomie maja i czerwca po raz 35. odbędą się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. To jedna z najstarszych kulturalnych imprez w mieście.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku to będzie przede wszystkim święto teatru. Na przełomie maja i czerwca po raz 35. odbędą się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. To jedna z najstarszych kulturalnych imprez w mieście.
W ubiegłym roku ze względu na pandemię impreza nie odbyła się, w tym, dzięki luzowaniu obostrzeń, wraca do kulturalnego kalendarza. Kino w plenerze "Test pilota Pirxa" zainauguruje festiwal 28 maja.
28 maja, piątek
21:30 „Test pilota Pirxa”, Polska / ZSRR 1979, reż. Marek Piestrak – kino plenerowe
plac przy Białostockim Ośrodku Kultury, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
29 maja, sobota
16:00 Komuna/Warszawa: „NOSEXNOSOLO”, reż. Agnieszka Jakimiak – spektakl
sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł
18:00 Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie: „Kowboje”, reż. Anna Smolar – spektakl
aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20, bilety: 50 zł
30 maja, niedziela
17:00 „Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?” - dyskusja z udziałem Anny Smolar, Moniki Jarosińskiej, prowadzenie: Witold Mrozek
klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
20:00 Teatr Ochoty: „Solaris. Wspomnienie z przyszłości”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak – spektakl
sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł
31 maja, poniedziałek
18:00 TERAZ POLIŻ: „Apetyt w dzień egzekucji”, reż. Barbara Wiśniewska – spektakl
sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł
19:30 STUDIO teatrgaleria: „Koniec z Eddym”, reż. Anna Smolar – spektakl
aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20, bilety: 50 zł
1 czerwca, wtorek
18:00 Tomasz Tyndyk: „Lęg” – wernisaż wystawy i spotkanie
foyer Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
19:30 Komuna/Warszawa: „Manat. Romans podwodny”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak – spektakl
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, bilety: 25 zł
2 czerwca, środa
19:00 Komuna/Warszawa: „RODOS”, reż. Wojciech Grudziński – spektakl
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, bilety: 25 zł
20:30 „DAU. Natasza”, Rosja / Niemcy / Ukraina / Wielka Brytania 2020, reż. Ilya Khrzhanovsky, Jekaterina Oertel – pokaz filmu
kino Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 20 zł
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz