Afera z atakami na Galerię Arsenał

16.05.2021, 09:13, akt. 09:51

Zacznijmy od tematu reakcji na sztukę, która bywa złośliwością. Galerię Arsenał dobrze znają nasi słuchacze, to uznana i doceniana przez krytyków w Polsce instytucja sztuki współczesnej, która pokazuje wystawy najciekawszych artystów. Od jakiegoś czasu atakowana jest przez jednego człowieka, który w internecie publikuje różne filmiki.


Wystawa Diany Lelonek "Kompost" w Galerii Arsenał, fot. Maciej Zaniewski / Galeria Arsenał
Wystawa Diany Lelonek "Kompost" w Galerii Arsenał, fot. Maciej Zaniewski / Galeria Arsenał


0:00
0:00
O stalkingu artystycznym i nie tylko z Hanną Wróblewską rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czy stuka współczesna jest dla każdego? - felieton Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zacznijmy od tematu reakcji na sztukę, która bywa złośliwością. Galerię Arsenał dobrze znają nasi słuchacze, to uznana i doceniana przez krytyków w Polsce instytucja sztuki współczesnej, która pokazuje wystawy najciekawszych artystów. Od jakiegoś czasu atakowana jest przez jednego człowieka, który w internecie publikuje różne filmiki.

Ostatnio pojawił się jeden, w którym Krzysztof Kononowicz wraz z kręcącymi go komórką dwoma mężczyznami - ogląda wystawę w Galerii Arsenał. Nie byłoby w tym nic dziwnego, wystawy są dla ludzi, ale w tym filmie ewidentnie chodzi o to, żeby Galerię, znajdującą się od lat w rankingach najlepszych miejsc ze sztuką współczesną, ośmieszyć i zdyskredytować.   

Wystawa w Galerii Arsenał w założeniu autorki jest po to, żeby po niej chodzić, a jak nas poinformowała dyrektor Monika Szewczyk - pracownicy zawsze są obecni podczas zwiedzania - tylko dyskretnie.

Wszystko zależy więc od... kultury osobistej zwiedzającego. Dorota Sokołowska zadzwoniła do dyrektor warszawskiej Narodowej Galerii Sztuki Hanny Wróblewskiej. Czy stalking artystyczny to codzienność także Zachęty?


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Wiedunnia" - nowa książka Miry Łukszy


To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".



Sebastian Kochaniec o sztuce nowoczesnej


Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?



Ukazała się książka "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" Katarzyny Roman-Rawskiej


Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.



Wystawa "MEMORYPOLIS” w białostockiej Galerii Sleńdzińskich


Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.



"Klejnot Izabeli" - nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim


"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.



Miłka Malzahn poleca"Gladiatora II" i serial "Rzym"


Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?



W białostockim Nie Teatrze będzie można zobaczyć spektakl "Kiedy spadnie ostatni liść..."


Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.



Martyna Zaniewska


nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



W OiFP można oglądać starannie wykonane kopie dzieł wielkich malarzy


Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok