Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premiera spektaklu dyplomowego studentów Akademii Teatralnej "Darwin albo dzieci ewolucji" [zdjęcia]
To opowieść o znaczeniu wiedzy i nauki w życiu, ale też o pasji i wierności własnym przekonaniom. Na szkolnej scenie Akademii Teatralnej w Białymstoku w sobotę (13.03) miała miejsce premiera spektaklu dyplomowego studentów "Darwin albo dzieci ewolucji".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spektakl to historia inspirowana życiem młodego geologa Karola Darwina, który odkrył, że świat, w który dotąd wierzyli ludzie, nie jest takim, jakim chcieliby go widzieć. Ale nie jest to klasyczna biografia - zapewnia autor dramat Łukasz Zaleski.
Studenci IV roku białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie wyruszają w swoją własną podróż. Na drodze spotkają gadające małpy, kultową piosenkarkę i pracownicę nieistniejącego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i Mniej Naturalnej im. Karola Darwina w Białymstoku.
Będą śpiewać, tańczyć, z najgłębszych magazynów wyciągną zapomniane lalki. Ale przede wszystkim sięgając po teorię ewolucji Darwina młodzi ludzie chcą opowiadać o tym, co jest dla nich ważne współcześnie - podkreśla reżyserka spektaklu Magdalena Miklasz. Będą pytać: jak pogodzić rzeczy, których pogodzić się nie da, jak uwierzyć w to, co przekracza granicę ich wyobraźni oraz przede wszystkim - jaki jest sens tej podróży.
Premiera spektaklu "Darwin abo dzieci ewolucji" w sobotę i niedzielę (13, 14.03) o godz. 18:00.
Przedstawienie będzie można oglądać również od wtorku do przyszłej niedzieli (16-21.03), codziennie o 18:00. Bilety rezerwujemy wcześniej telefonicznie. Informacje dla widzów można znaleźć na stronie internetowej.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
W Galerii przy ul. Wiktorii 5 można popatrzeć na chmury. Autorka fotografii Magdalena Topczewska sama mówi, że zapatrzyła się w niebo. Wygląda za okno co chwila, podczas wykładu, podając obiad, jadąc autem. Co tam znajduje? Czym są te chmury? Jak o nich mówi? Zauważa i przepowiada zmiany pogody, a może dostrzega tam kształty, których brakuje gdzie indziej? O to wszystko pyta...
Absolwenci tego wydziału są solistami, członkami orkiestr w kraju i za granicą, pracują w szkołach w całym regionie i poza nim. Białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obchodzi 50-lecie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz