Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premiera wystawy "Portret w Koronie" Anny Bedyńskiej w Virturamie
Od kilku miesięcy obserwujemy, jak sztuka gości się w przestrzeni internetu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od kilku miesięcy obserwujemy, jak sztuka gości się w przestrzeni internetu. Nie dziwią nas festiwale w sieci, spektakle w strumieniu streamingowym, a nawet całe galerie umieszczane w przestrzeni wirtualnej. Od kilku miesięcy odwiedzamy też cykliczne wystawy – np. w specjalnie stworzonym do tego miejscu, czyli galerii Virturama. Od wczoraj można tam oglądać kolejną wystawę "Portret w Koronie" Anny Bedyńskiej.
"Mówi się, że COVID jest demokratyczny, że wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji. Płyniemy na tej samej łodzi. Jednak nie jest tak do końca. Owszem, jest burza, wszyscy jesteśmy na morzu, ale jedni płyną na wielkim statku, inni na małej łódeczce, a jeszcze inni płyną wpław".
Jaka jest ta wystawa i co jeszcze można będzie zobaczyć na płaszczyźnie Virturamy? Odpowiadają jej twórcy - Katarzyna i Michał Hellerowie.
Anna Bedyńska - fotografka, fotoreporterka, dokumentalistka oraz autorka filmów, wielokrotnie nagradzana na konkursach takich jak World Press Photo, czy Grand Press Photo. Posiada wieloletnie doświadczenie jako fotograf - dokumentalistka, realizując projekty społeczne, pracując dla największej gazety ogólnopolskiej Gazeta Wyborcza oraz jako wykładowca Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Dwukrotnie uhonorowana stypendiami Ministerstwa Kultury Polskiej. Laureat World Press Photo.
Anna, pracując, zwraca szczególną uwagę na zmiany społeczne we współczesnym społeczeństwie. Jej projekty „Dad in Action”, „Clothes for Death" i „Go Home”, „Kids” zostały wykorzystane jako ogólnopolska kampania społeczna na rzecz humanizacji śmierci i porodu.
Obecnie mieszka w Tokio.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz