Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Twarzą w twarz i nie tylko" – wystawa prac Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz
Zamiłowanie do sztuk pięknych jest dla niej formą oderwania się od codzienności i daje jej świadomość, że robi coś nietuzinkowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na co dzień zajmuje się m.in. projektowaniem kart pocztowych. Wykorzystuje przy tym swoje grafiki i rysunki. Jednak jej specjalnością jest portretowanie – a wystawę prac Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz prezentuje Dom Kultury "Śródmieście".
Zapraszamy do obejrzenia prac w wersji online ????
Opublikowany przez Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku
z wystawy Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz pt. "Twarzą w twarz i nie tylko".
Poniedziałek, 16 listopada 2020
"W ludzkiej twarzy zaklęte są wszystkie uczucia i emocje. Fascynuje mnie wydobycie ich i ukazanie w sposób charakterystyczny tylko dla mnie. (…). Przez wiele lat malowałam farbami olejnymi na płótnie, potem zaczęłam szukać technik bardziej pragmatycznych i mniej inwazyjnych dla rodziny i dzieci. Teraz posługuję się ”pastelem olejnym”, który jest w efekcie podobny do malarstwa na płótnie" - mówi Barbara Strzymińska-Zdanewicz.
A jak jej to wychodzi, sprawdziła Dorota Sokołowska w Galerii przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz