Tydzień temu obchodziliśmy rocznicę obrony Wizny – czyli bitwy, którą określa się mianem Polskich Termopili.
Tydzień temu obchodziliśmy rocznicę obrony Wizny – czyli bitwy, którą określa się mianem Polskich Termopili. Pomimo dużej dysproporcji sił polskich obrońców, pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa i sił niemieckich generała Guderiana, pozostawała mało znanym epizodem II wojny światowej. Teraz jednak wszystko się zmienia, Sabaton pisze piosenki poświęcone bohaterom, a Jacek Komuda – książki. Najnowsza nosi tytuł "Wizna”.
Jacek Komuda to pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest autorem 17 książek, w tym dziewięciu powieści historycznych.
Długi wywiad, nie tylko na temat książki, można znaleźć na stronie wydawnictwa Smak Słów, które wydało "Wiznę" Jacka Komudy.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz