„Adam Myjak. Historie” to bogato ilustrowany album podsumowujący życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Adama Myjaka, pedagoga, profesora oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autora licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła, wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, pokazywane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Rzeźbiarz koncentruje się najczęściej na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart i refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności. Stworzone przez rzeźbiarza postaci, przypominające myślicieli, wojowników i istoty nadprzyrodzone, zdają się ukrywać w bryle i ulegać rozkładowi przy równoczesnej potrzebie integracji.
Publikacja złożona jest z trzech części: wnikliwej analizy twórczości artysty, rozmowy z samym rzeźbiarzem o sztuce i historii oraz szczegółowego kalendarium zilustrowanego licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi pokazującymi twórcę m.in. na uczelni i w pracowni, a także podczas wielu podróży zagranicznych i wydarzeń kulturalnych. Co istotne, teksty uzupełnia też niezwykle bogaty zbiór fotografii przedstawiających najważniejsze realizacje rzeźbiarskie Adama Myjaka, choćby prace z cyklu Sen, Maski, Figury, Nadzieja i Inspiracje oraz zachwycającą Kwadrygę Apollina zdobiącą fasadę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się polską sztuką rzeźbiarską i biografiami zasłużonych Polaków.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz