Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"
W poniedziałek (14.09) wieczorem rozpocznie się 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. W części konkursowej weźmie udział dwadzieścia jeden chórów i zespołów wokalnych z kilku krajów. Laureatów poznamy 19 września.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Koncert inauguracyjny 14 września o godz. 18:00 w soborze św. Trójcy w Hajnówce uświetni swoim występem zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix, Chór Kijowskiej Akademii Duchownej z Ukrainy, a także Reprezentacyjny Chór Soboru św. Trójcy z Hajnówki - poinformowali organizatorzy festiwalu.
Tradycyjnie Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się wiosną. W tym roku, z powodu epidemii wydarzenie przeniesiono na wrzesień. Przypomnieniem i zapowiedzią festiwalu był koncert w wykonaniu Chóru Parafialnego Świętej Trójcy w Hajnówce, który odbył się w 21 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 17-18 września od godz. 16.
Zakończenie Festiwalu i ogłoszenie wyników nastąpi w sobotę 19 września, o godz. 13. w Hajnowskim Domu Kultury. Tego samego dnia o godz. 15. w soborze św. Trójcy w Hajnówce odbędzie się Koncert Galowy. Następnie o godz. 19. w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku wystąpi zwycięzca 39. Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej".
Podczas Festiwalu odbędzie się m.in. seminarium naukowe (środa, 16 września) pt.: "Problemy wykonawcze duchowo–artystycznego przesłania muzyki cerkiewnej", które poprowadzi prof. Włodzimierz Wołosiuk. Wystąpią m.in. Ireneusz Ławreszuk oraz protodiakon Bazyli Dubec.
W trakcie Festiwalu odbędą się także koncerty towarzyszące: w Nowoberezowie, w Bielsku Podlaskim w parafii prawosławnej pw. św. Michała Archanioła, w Siemiatyczach w parafii prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego, w Michałowie w parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja i w Nadleśnictwie Hajnówka.
Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będą również wystawy w Hajnowskim Domu Kultury oraz dolnej świątyni hajnowskiego soboru św. Trójcy: "Z ikoną przez świat…", "Święte kąty podlaskie oczami młodego człowieka", "Arcybiskup Miron – nieść pokój, kochać ludzi", "Chrońmy Mokradła".
XXXIX Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski abp Sawy.
Realizowany jest m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Hajnówka, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, oraz Urzędu Miasta Białystok.
Ze względu na sytuacje epidemiologiczną oraz dbałość o bezpieczeństwo publiczne organizatorzy zastrzegają ograniczoną liczbę osób podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych. W związku z tym, koncert inauguracyjny, koncerty galowe oraz przesłuchania konkursowe będą transmitowane m.in. na profilu festiwalu na Facebooku oraz na stronie cerkiew.pl.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz