Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za dwa tygodnie początek festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku, a także online
Za dwa tygodnie - 20 września, w Białymstoku, rozpocznie się festiwal „Kierunek Wschód”. Tegoroczna, czwarta edycja będzie inna od pozostałych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na scenie Teatru Dramatycznego wystąpią teatry z Polski. W Internecie będzie można obejrzeć nagrania spektakli teatrów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy oraz Ukrainy. "Kierunek Wschód" to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie ma służyć zacieśnianiu współpracy Teatru Dramatycznego z partnerami z zagranicy oraz z innymi teatrami i artystami z Polski. Tegoroczna edycja przeglądu odbędzie się od 20 września do 2 października.
Za pośrednictwem strony internetowej dramatyczny.pl oraz kanałów w mediach społecznościowych Teatru na Facebooku oraz YouTube odbędą się emisje nagrań przedstawień z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy i Ukrainy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Wejściówki na spektakle, które będą grane na scenach Teatru Dramatycznego, dostępne będą w Kasie Teatru od wtorku (8 września) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki na dany spektakl.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz