Wydarzenie kulturalne Fundamenty w Białymstoku

30.08.2020, 10:20, akt. 10:27

Młodzi ludzie z Białegostoku stworzyli Fundamenty - to druga edycja wydarzenia kulturalnego rozpocznie się już w poniedziałek (31.08) i trwać będzie do 3 września.


Piotr Kadysz, Julian Kazberuk i Tymeka Sarosiek. fot. Marcin Gliński
Piotr Kadysz, Julian Kazberuk i Tymeka Sarosiek. fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
W studiu gościmy Piotra Kadysza, Juliana Kazberuka i Tymka Sarosieka - rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Młodzi ludzie z Białegostoku stworzyli Fundamenty - druga edycja wydarzenia kulturalnego rozpocznie się już w poniedziałek (31.08) i trwać będzie do 3 września.

Fundamenty to przedsięwzięcie, które jednoczy różnorodnych artystów naszego regionu, tworzy możliwość ich prezentacji i promocji. Skupia się ono wokół fundamentalnej potrzeby człowieka – wyrażania siebie. Fundamenty to również samo miejsce finału przedsięwzięcia, czyli zabytkowe mury starego amfiteatru, mieszczące się na wzgórzu obok Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej w Białymstoku.

W studiu gościmy Piotra Kadysza, Juliana Kazberuka i Tymka Sarosieka.

Harmonogram:

1 września, Spodki PIK – fundamenty: muzyka

2 września, mury starego amfiteatru, OiFP (w razie niepogody – Spodki PIK) – fundamenty: słowo

3 września, Spodki PIK – fundamenty: dramat

fundamenty: muzyka
1 września odbędzie się dzień muzyczny Fundamentów. Przyjmie on formę koncertu otwarcia, na którym pojawią się różnorodne gatunki muzyczne: blues rock, rock alternatywny, muzyka elektroniczna: techno i noise. Wykonawcy to młodzi, obiecujący muzycy, wszyscy pochodzący z regionu. W gronie wykonawców znajdzie się m.in.: zespół DOTS – laureat Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, jeden z najbardziej obiecujących białostockich zespołów ostatnich lat.

fundamenty: słowo
2 września odbędzie się część główna Fundamentów — otwarte spotkanie artystów i pasjonatów różnych dziedzin sztuki. Zgodnie z ideą udział jest nieodpłatny, a do grona występujących przyjęto wszystkich chętnych. Każdy może zgłosić chęć udziału i z poziomu sceny podzielić się ulubionym fragmentem prozy, wierszem, piosenką itp.

fundamenty: dramat
3 września odbędzie się dzień teatralny Fundamentów. Przy jego organizacji organizatorzy podjęli współpracę z młodymi reżyserami i aktorami Akademii Teatralnej w Białymstoku. Tego dnia goście obejrzą serię krótkich spektakli z repertuaru Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego.

Więcej szczegółowych informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Nieraz pragnienie wyrażania siebie przewyższa jedynie chęć dzielenia się tym z innymi. To właśnie są Fundamenty.”


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Galerii Arsenał można oglądać nowe wystawy


W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.



Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem


Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...



Prace wrocławskiej artystki Miry Żelechower-Aleksiun można obejrzeć w Galerii Sleńdzińskich


Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.



Muzeum w bagażniku Mariana Olechnowicza


Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska


Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Słynne organy Hammonda w Zawrociu koło Wysokiego Mazowieckiego


Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.



Michał Czarnecki i Robert Miklasiński


Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.



Język podlaski - czy istnieje?


"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?



Jak powstawała płyta "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"?


Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok