Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Publiczne czytanie białoruskiego dramatu w ramach akcji solidarności z Białorusią [zdjęcia]
Chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z walczącymi o wolność i demokrację na Białorusi. W piątek (21.08) białostoccy aktorzy czytali dramat białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego "13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha”.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dramat, w przekładzie Jakuba Adamowicza, to opowieść o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi. W czytaniu w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki udział wzięli aktorzy tej placówki, a także artyści z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Wierszalin i Teatru Czrevo.
Po czytaniu można było posłuchać rozmowy z protestującymi pracownikami Teatru im. Janki Kupały w Mińsku.
Spotkanie w Teatrze Dramatycznym było transmitowane na Facebooku teatru.
Podobna akcja solidarnościowa odbędzie się w sobotę (22.08) o 18:00 w Kawiarni Teatralnej BTL-u Lalki. Będzie można wysłuchać tam koncertu białoruskich pieśni.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz