Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

25.07.2020, 14:00, akt. 26.07.2020, 10:52

Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek (24.07) 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.


Festiwal WERTEP w Hajnówce. Fot. E. Ryżyk
Festiwal WERTEP w Hajnówce. Fot. E. Ryżyk


0:00
0:00
Wędrujący po Podlasiu Wertep Festival 2020 - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep" - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

"Wertep" potrwa przez dwa weekendy, w dniach: 24-26 lipca i 30 lipca-2 sierpnia.


- Zawita do ośmiu miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy - informują organizatorzy.


W związku z pandemią koronawirusa obowiązują ograniczenia, a spektakle będą dostępne także w internecie.


- Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć - mówi jedna z organizatorek Agata Rychcik-Skibińska.


Festiwal rozpoczął się w piątek po południu w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.

Jak mówi pomysłodawca i organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, z roku na rok festiwal ewoluuje. 


- W tym roku zbliżamy się do tradycji cyrku, ale w jego nowym wydaniu, który cieszy się już dużym powodzeniem na zachodzie Europy i coraz śmielej zdobywa polskie sceny i estrady. Cyrku w nowym rozumieniu - bez tresury zwierząt, bardziej zbliżonym do tradycji teatru - powiedział organizator festiwalu Dariusz Skibiński.


Dariusz Skibiński wymienił, że to nowe myślenie o cyrku zaprezentuje m.in. Kompania "Fundacja Sztukmistrza", ale też artyści z Francji i Szwajcarii.

Podczas festiwalu nie zabraknie też znanych widzom występów "Zmysłów", gdzie artyści zapraszają na wędrówkę pełną zmysłów i parady lampionów.


Koncert w synagodze w Orli


W ramach imprezy odbędzie się też koncert w synagodze w Orli. Wystąpi Helena Matuszewska związana z zespołami Same Suki i InFidelis oraz Basia Songin z zespołu Saturi. Jako duet Mehehe wprowadzą słuchaczy - jak mówią organizatorzy - "w świat ludowych wierzeń, etnicznych brzmień i szamańskich czarów". "Autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski oddają ulotną atmosferę tajemniczości" - dodali.

Organizację "Wertepu" wsparło finansowo m.in. ministerstwo kultury i podlaski urząd marszałkowski.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rafał Gąsowski zdradza szczegóły 4. edycji festiwalu Między Wierszami


Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza Teatr Wierszalin zaczyna 4. edycję festiwalu Między Wierszami. Ten pełen groteski i filozoficznych refleksji dramat o wolności jednostki można oglądać w piątek (5.07) o 19:00 po raz pierwszy.



W Galerii im. Sleńdzińskich można zobaczyć unikatową rzeźbę "Powstanka z białostockiego getta"


Rzeźbę “Powstanka z białostockiego getta”, przypadkowo odnalezioną po siedemdziesięciu latach można oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego w Białymstoku.



Mieczysław Marczak i Marcin Radziewicz opowiadają o zmieniającym się Białymstoku


Jakie emocje wywołuje zmieniający się Białystok w ciągu ostatnich dekad? Pokazują to zdjęcia, które udostępniają mieszkańcy na profilach Facebookowych: Kronika Białostocka czy Białostockie Reminiscencje.



Anna Moniuszko zaprasza na Koncert Zespołu {oh!} Trio


Przed nami 15. jubileuszowa edycja cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku". Cykl ten przez kolejne lata zaskarbił sobie sympatię podlaskich melomanów. Tym razem publiczność, podczas koncertu pt. "Barok z lekką nutą dekadencji" będzie mogła usłyszeć zespół {oh!} Trio.



W białostockim foyer Kina Forum można zobaczyć wystawę "Wyżej, dalej, szybciej"


Kolej, samochody i samoloty są na zdjęciach na wystawie w białostockim foyer Kina Forum. Tematem jest ruch mechaniczny i odwieczne marzenie człowieka o przemieszczaniu się w coraz bardziej efektywny sposób.



Marek Włodzimirow zaprasza na ostatni dzień festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim


"Zeit geist" - duch czasu to temat przewodni trwającego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielsku Podlaskim. Od początku istnienia koncentruje się na współczesnych problemach cywilizacyjnych świata - w tym też naszego lokalnego.



O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok