Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Żywioły/Woda. Wystawa fotografów National Geographic w Galerii im. Sleńdzińskich
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zaprasza na wystawę zbiorową fotografów National Geographic Polska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, z którego wynikło, że ponad połowa ludzkości nie ma dostępu do wody pitnej i żyje w skrajnym ubóstwie. Problem ten dotyczy szczególnie terenów: Afryki, Ameryki Południowej i Azji i to właśnie ten ostatni kontynent odwiedził z aparatem Marcin Zaborowski Photography. W kadr złapał emocje: tak wielkie jak ocean, ale ocean bez wody.
Na wystawę fotografów współpracujących z National Geographic Polska warto przyjść z dwóch powodów - raz, że jest w Białymstoku, na Wiktorii, dwa, że są to najlepsze zdjęcia, najlepszych polskich fotografów.
Po wystawie oprowadzał kierowniki galerii Arkadiusz Puchalski.
Dziś skupimy się na muzycznej stronie filmowego życia. Zacznę od smutnej wiadomości – niedawno odszedł David Lynch, oniryczny rewolucjonista światowego kina. Dla Lyncha narracja, obrazy i muzyka były nierozerwalnie splecione, dlatego dźwięki "Miasteczka Twin Peaks" musiały być równie dziwaczne, co reszta. Soundtrack Angelo Badalamentiego, dostępny w sieci – polecam...
Śpiewają na mszach świętych w kościele, nagrywają teledyski, koncertują i dają radość słuchaczom i sami cieszą się z tego co robią. 10-lecie obchodzi Chór dziecięcy Passares Dei czyli Wróbelki Boże.
Praktyka z myślenia - takie warsztaty proponuje nam Galeria Sleńdzińskich. Jeśli chcemy się czegoś nauczyć, wiemy, że wymaga to praktyki. Podobnie jest z ruchem odwrotnym, oduczaniem się, zwłaszcza gdy mówimy o próbie wyzbycia się tak ugruntowanych nawyków, jak funkcjonowanie w świecie czy myślenie o nim.
Miejsce czyli Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu zatrzymało się na Malmeda 6 i rozwija się coraz bardziej. Warto tam zajrzeć, bo malutkie muzeum wypełnione jest po brzegi pamięcią o przedwojennym Białymstoku.
Dzięki tej wystawie możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie w Białymstoku w czasie II wojny światowej. Aresztowania, patrole, rewizje, trudności z dostępem do jedzenia, poruszaniem się po mieście, przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do kina czy na plażę.
Był niemym mieszkańcem każdego domu, odświętnym symbolem własności, piękną ozdobą.
Teatry offowe, bez miejsca i właśnej siedziby, albo z sezonową sceną jak Solniki 44 - najczęściej zimą przygotowują wnioski o dotacje, planują, rozpoczynają próby do nowych premier, a niektórym udaje się zorganizować międzynarodowe tourne...
Powstawały jako w jakiejś konkretnej intencji, jako podziękowanie, wypełnienie zobowiązania lub chociażby jako takie najbardziej lokalne miejsce obrzędowe. Ile jest kapliczek i przydrożnych krzyży chyba nikt nie jest w stanie dokładnie policzyć.
W wieku 81 lat zmarł Martin Pollack. Ten austriacki pisarz, eseista i reporter kilka lat temu gościł na Międzynarodowych Targach książki w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz