Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ikony powstałe podczas XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy można oglądać w supraskim muzeum
Ikony pięćdziesięciu artystów powstałe podczas dwutygodniowych XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tym razem twórcy sięgnęli po mało popularny w sztuce sakralnej motyw psalmów, ale efekt na wystawie daje zestawienie ich z dawnymi ikonami z XVI i XVII wieku. Wśród ikon są także awangardowe prace, jak choćby ta wykorzystująca elementy zardzewiałego metalu dominikanina Tomasza Białka czy przedstawiająca w formie facebookowego profilu osamotnienie i prośbę do Boga o ratunek praca "Psalm 102”. Pod każdą ikoną znajduje się fragment z Psałterza Romana Brandstaettera.
Dlaczego warto je obejrzeć? Sprawdzała Dorota Sokołowska i Ewa Zalewska - kierownik Muzeum Ikon w Supraślu.
To tylko miesiąc na obejrzenie prac, a warto zajrzeć na wystawę!
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
Pojutrze Prima Aprilis... ale zastanówmy się co to znaczy dobry żart?
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz