Piszą o miłości, też tej niespełnionej, o problemach z rodzicami, o chorobach, śmierci, samobójstwie. Te tematy pojawiają się w tekstach nadsyłanych na VII Konkurs Literacki im. Anny Markowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Piszą o miłości, też tej niespełnionej, o problemach z rodzicami, o chorobach, śmierci, samobójstwie. Te tematy pojawiają się w tekstach nadsyłanych na VII Konkurs Literacki im. Anny Markowej. Jego uczestnikami są uczniowie szkół średnich i studenci szkół wyższych z Podlasia.
Z absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Aleksandrą Maj, która zdobyła I nagrodę oraz z prof. Krzysztofem Korotkichem z Wydziału Filologicznego UwB rozmawia Andrzej Bajguz.
Czym jest więc tytułowe "Lustro" w nagrodzonym utworze Aleksandry Maj i co w nim się odbija?
Tej samej autorce jurorzy przyznali miejsce II, za utwory poetyckie pt. "Bransoletka, czyli legenda nie-dziewiętnastego wieku", "Bibliotekoznawstwo", "[zrzuć tę fałdkę myśli]". III nagroda przypadła Magdalenie Karczewskiej, uczennicy Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu, za utwór prozatorski pt. "Profesor".
Konkurs Literacki im. Anny Markowej organizuje Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów, działające przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana.
Wspominamy Andrzeja Danilczuka, człowieka który był czuły na dźwięk i muzykę, a radio było jego pierwszym i ostatnim zawodowym domem.
Biuro Wystaw Kulturoznawczych, które działa na Uniwersytecie w Białymstoku przedłuża Dzień kobiet na cały marzec.
Pomysł na cykl spotkań "Na Styku Kultur" w Suwałkach narodził się 10 lat temu. W ten sposób pomysłodawczyni Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury chciała pokazać bogactwo tradycji ludowych regionu i tego jak się te tradycje w tym zakątku regionu wzajemnie uzupełniają i przenikają.
Teraz seria pytań przy okazji dyskusji w Centrum im. Zamenhofa na temat Podlaskiego regionalizmu literackiego. Czym różni się spojrzenie badaczy literatury z centralnej Polski na Podlasie od spojrzenia lokalnych naukowców?
W szkołach artystycznych uczą nas, że będziemy spotykali wiele osób i każda z nich będzie miała swoją definicję teatru, do której będzie chciała nas przekonać. Ale teatr to przede wszystkim spotkanie i w tym właściwie zawiera się wszystko.
Były kwiaty, podziękowania, tort i wspomnienia. Włodzimierz Naumiuk, artysta-rzeźbiarz z Kaniuk we wtorek (18.03) świętował swoje 90. urodziny. Z okazji jubileuszu na skwerze im. Jana Leończuka w Zabłudowie otwarto wyjątkową wystawę fotograficzną.
Jak samodzielnie odkrywać przeszłość swojej okolicy dzięki cyfrowym narzędziom?
Były podziękowania, wspomnienia, odznaczenia i owacja na stojąco. Koncert specjalny z okazji 70. sezonu artystycznego przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska.
Portrety, reportaż, detale, cerkwie w Polsce i na całym świecie - to wszystko autorska wystawa Aleksandra Wasyluka "Focus on Orthodoxy - Prawosławie w obiektywie". Na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku można zobaczyć 160 zdjęć, wybranych z 1,5 tys. fotografii z ostatnich 30 lat.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz