Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Znamy laureatów nagrody literackiej "Hliniany Wiales"
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Hliniany Wiales" to najstarsza niezależna nagroda literacka na Białorusi. Przyznawana jest od 1993 roku za najlepszą zdaniem jury książkę w języku białoruskim. Viales w mitologii białoruskiej był bóstwem opiekującym się kulturą i sztuką. Z kolei glina to materiał, z którego powstali pierwsi ludzie. Zatem jest to materiał sakralny ale jednocześnie pospolity – dostępny dla wszystkich – mówi współtwórca nagrody Aleś Arkusz z Towarzystwa Wolnych Literatów.
Wśród laureatów "Glinianego Wialesa" można znaleźć chociażby książki tłumaczonych na język polski takich pisarzy białoruskich jak Uładzimir Arłou, Barys Piatrowicz czy Alena Brawo.
W tym roku jury postanowiło przyznać nagrodę Michałowi Androsiukowi z Hajnówki za książkę "Pounia". Wydana w Białymstoku książka już wcześniej była też zauważona na Białorusi zajmując drugie miejsce w konkursie im. Jerzego Giedroycia.
Trzeba przyznać – mówi Aleś Arkusz – że w tym roku mieliśmy dość mocną konkurencję ale naszym zdaniem "Pounia" Michała Androsiuka jest bardzo ważną książką.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz