Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Ziemia zaklęta" - nowy tomik poezji Bogdana Dudko
"Ziemia zaklęta" to zbiór 21 wierszy, osobistych, ale też afirmujących przyrodę, rodzinne strony, świat z okolic Cisówki, do której poeta powraca w myślach i w rzeczywistości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Chodzi Bogdan tam, gdzie kołował profesor z uniwerku, pokazując Ryszardowi Kapuścińskiemu jego „Daleko” z „Buszu po polsku”. Zapisywał słowa tutejsze. /…/ Odwiedza małe miasteczka i rzeki jak Narew, chodzi po swojej ojczyźnie - tak zaczyna się niewielka książeczka z wierszami Bogdana Dudko.
Te słowa napisała Mira Łuksza, również poetka, a "Ziemię zaklętą" zdjęciami zilustrował fotoreporter Michał Kość.
Bogdan Dudko jest animatorem kultury, dziennikarzem i poetą. Wychował się i mieszka w Cisówce, w gminie Michałowo. Studiował filologie polską.
Przez 20 lat był redaktorem naczelnym i animatorem Pisma Literacko-Artystycznego "Kartki". redaktor m.in. książek wydanych w Serii Biblioteki "Kartek". Autor tomików poetyckich "40 i 4 wiersze o miłości", "Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy" i książeczek dla dzieci "Wilczek Milczek" i "Bubuś Puchatek".
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz