Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Paweł Chomczyk pierwszym laureatem nagrody "Srebrnego Kciuka" przyznawanej przez białostockich dziennikarzy
Aktor Paweł Chomczyk jest pierwszym laureatem nagrody "Srebrnego Kciuka" przyznawanej przez białostockich dziennikarzy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kapituła uznała go za wyróżniającą się osobowość twórczą w sezonie 2018/2019. Aktor zabłysnął w nim przede wszystkim tytułową rolą w spektaklu "Don Kichot" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
Stworzył kreację wyrazistą, pełną humoru. Wyróżniał się sceniczną energią i wyobraźnią artystyczną. Paweł Chomczyk odbierając wyróżnienie w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok nie krył wzruszenia i radości.
- Cieszę się, że takie wyróżnienie jest przyznawane na lokalnym podwórku - mówił aktor. Dziękował Dagmarze Sowie z którą współtworzy Grupę Coincidentia i stworzył Siedlisko Kultury w Solnikach.
Paweł Chomczyk jest absolwentem białostockiej Akademii Teatralnej. Od początku swojej pracy wybrał niezależność artystyczną. Nigdy nie związał się z żadnym teatrem instytucjonalnym.
Pomysł nagrody "Srebrny Kciuk" zrodził się w redakcji "Kuriera Porannego". W kapitule "Srebrnego Kciuka" zasiadali także dziennikarze Polskiego Radia Białystok, TVP 3 Białystok, przedstawiciel Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB oraz portalu BiałystokOnline.
Kapituła wyłoniła laureata "Srebrnego Kciuka" oceniając świadomość w budowaniu roli, wiarygodność budowanej postaci na scenie, energię aktorską przepływającą na widza, budowanie relacji z partnerem na scenie, umiejętność bycia plastycznym, korygowania błędów, sprawności fizycznej, dykcji i kreatywności w tworzeniu postaci.
Prace Kapituły nagrody "Srebrny Kciuk" będą kontynuowane w sezonie 2019/2020.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz