Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się o 56 książek i dokumentów antykwarycznych
XIX-wieczne pierwsze wydania książek m.in. Karpińskiego, Orzeszkowej, Moniuszki czy Glogera, ale też starodruki i dokumenty ważne dla historii regionu - kupiła w 2019 roku Książnica Podlaska w Białymstoku. W sumie jej zbiory wzbogaciły się o 56 antykwarycznych woluminów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w północno-wschodniej Polsce. Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych tej instytucji.
Jak mówiła w środę na konferencji prasowej dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, książki kupiono na aukcjach antykwarycznych, w sumie zapłacono za nie 41 tys. zł.
Powiedziała, że przy takich zakupach liczy się wartość tych książek dla historii regionu. - Wiele z tych pozycji dla naszego regionu są pozycjami bezcennymi - mówiła Jolanta Gadek. Dodała, że wybierane są pozycje autorów związanych z tym miejscem lub książki wydane w tym regionie, przy czym - jak podkreśliła - geograficznie chodzi o cały teren Kresów Wschodnich.
Zakupiono m.in. pierwsze wydanie "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego
Jolanta Gadek wymieniła, że jednym z najcenniejszych zakupów jest pierwsze wydanie z 1792 r. "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego, poety związanego z Białymstokiem. Zawarte w dziele pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy", a także kolędę "Bóg się rodzi", poeta napisał właśnie w tym mieście. Książka została wydana w drukarni ojców bazylianów w Supraślu k. Białegostoku, ważnej oficynie w tamtych czasach. Książnica nabyła też późniejsze wydanie "Dzieł" Karpińskiego z 1862 roku wydanego w Krakowie.
Innym ważnym nabytkiem jest pierwsze wydanie z 1865 roku najsłynniejszej opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór". Jolanta Gadek mówiła, że Moniuszko jest twórcą związanym z regionem: urodził się w Ubielu na Białorusi, a ród Moniuszków miał swój dwór w Goniądzu. Dodała, że imię Moniuszki nosi też od tego roku Opera i Filharmonia Podlaska.
Ważną pozyskaną pozycją jest pierwsze wydanie związanego z regionem etnografa i historyk Zygmunta Glogera, który m.in. opisywał podlaskie zwyczaje. Książka to "Rok polski w życiu, tradycji i pieśni" z 1900 roku, która poświęcona jest kalendarzowi dawnych obrzędów, zwyczajów i świąt ludowych, a także szlacheckich i mieszczańskich.
Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się też o pierwsze wydanie powieści Elizy Orzeszkowej "Bene nati. Powieść wiejska" z 1891 roku a także księga pamiątkowa "Upominek z 1893 roku, z tekstami literatów podarowana Orzeszkowej z okazji 25-lecia twórczości literackiej.
Wśród innych zakupionych książek znalazły się zbiory wierszy urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej, mowa związanego z regionem zakonnika i pisarza Antoniego Wagi czy korespondencję "Dialog w Wilnie" Czesława Miłosza i litewskiego poety Tomasa Venclovy.
Z dokumentów, które udało się nabyć, dyrektorka Książnicy Podlaskiej wymieniła starodruk XVIII-wieczny "kwit na podymne i półpodymne z dóbr wieyskich królewskich... dobra Rybniki". Dokument ten to rodzaj deklaracji, iż z dóbr Rybniki zostanie pobrane tzw. podymne, czyli podatek pobierany od każdego gospodarstwa. W dokumencie znalazła się też wysokość podatku oraz wysokość poszczególnych rat do zapłaty.
Ciekawostką dla badaczy - jak mówiła Jolanta Gadek - może być też zestaw jednodniówek z okresu stalinizmu, które były skierowane do mieszkańców regionu. W sumie zakupiono ich 16, a pochodzą z 1954 roku.
Jolanta Gadek pytana o plany na przyszły rok, powiedziała, że pracownicy na bieżąco będą obserwować aukcję, bo w każdym momencie może pokazać się coś ważnego. Mówiła, że zależy jej, aby do zbiorów Książnicy pozyskiwać m.in. wydania twórczości Karpińskiego.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz