Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]
Stanisław Moniuszko w piątek (04.10) został patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej. W uroczystości nadania białostockiej placówce imienia "ojca polskiej opery narodowej" wzięły udział m.in. Elżbieta Janowska -Moniuszko i Dorota Janowska-Moniuszko - prapraprawnuczki kompozytora.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stanisław Moniuszko - kompozytor epoki romantyzmu
Stanisław Moniuszko był najwybitniejszym, obok Chopina, polskim kompozytorem epoki romantyzmu. Po ukończeniu studiów muzycznych w Berlinie wrócił do Wilna, tam skomponował i wystawił pierwszą, dwuaktową wersję opery "Halka". Przełomowym momentem w życiu kompozytora stała się warszawska premiera Halki, która została wystawiona w 1858 roku, w nowej, czteroaktowej wersji. W tym samym roku został dyrektorem opery warszawskiej.
Stanisław Moniuszko został patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej.#Białystok
— Radio Białystok (@radiobialystok) October 4, 2019
#Podlaskie
@OiFP
▶️https://t.co/Kk8VHT5HPd
pic.twitter.com/aZXGYL0Z33
Jest autorem takich oper jak "Flis", "Hrabina", "Verbum nobile" czy najbardziej znanej "Straszny dwór". Skomponował około 300 pieśni do tekstów współczesnych sobie poetów polskich – głównie Adama Mickiewicza.
Opera i Filharmonia Podlaska im. Stanisława Moniuszki
Imię jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Stanisława Moniuszki uroczyście nadano w piątek Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku. To zaszczyt, ale i okazja do promocji twórczości tego wielkiego artysty - podkreślano podczas uroczystości.
Piątkowa (4.10) uroczystość rozpoczęła się dźwiękiem kuranta ze "Strasznego dworu" Moniuszki, który towarzyszy widzom OiFP jako gong sygnalizujący początek przedstawień od początku działania instytucji w nowym gmachu.
Jest to przepiękny dzień nadania imienia tej instytucji, Opery i Filharmonii Podlaskiej, imienia naszego twórcy narodowego, kompozytora, twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki
- mówiła na rozpoczęcie dyrektor OiFP prof. Ewa Iżykowska-Lipińska.
"Wydarzenie to ma szczególny wymiar, gdyż kompozytor uważany za najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej wpisał się do kanonu postaci historycznych, których upamiętnienie jest naszym patriotycznym obowiązkiem." - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał też na związki Moniuszki z Podlasiem, który wychował się "w atmosferze dworku kresowego i tą kresowością przesiąkł".
Szef MKiDN podkreślił, że twórczość "ojca polskiej opery narodowej", mimo uznania jej za wzór muzyki słowiańskiej, nie jest powszechnie znana. Wskazał, że Rok Moniuszki ogłoszony przez Sejm RP i UNESCO w 200. rocznicę urodzin kompozytora "jest doskonałą okazją do podjęcia wysiłków mających na celu przybliżenie sylwetki wielkiego kompozytora oraz poszerzania wiedzy o jego inne mniej znane bądź całkowicie zapomniane dzieła". "Jestem przekonany, że za przyczyną Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, której od dziś będzie patronować Stanisław Moniuszko, jego osoba i twórczość zyska szerokie uznanie nie tylko w polskim społeczeństwie, ale wśród melomanów z całego świata" - napisał Gliński.
Na uroczystość przybyły też potomkinie rodu Moniuszko. Pra pra prawnuczka Stanisława - Elżbieta Moniuszko mówiła, że to wielki zaszczyt dla potomków, iż tak wspaniała instytucja przyjmuje imię pradziadka. Wyraziła nadzieję, że będzie to też symbol łączenia różnych kultur, a jednocześnie jako Europejskie Centrum Kultury "będzie to propagować Moniuszkę już w sferze europejskiej, już w sferze XXI wieku".
Obecny na uroczystości minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że dzięki nadaniu imienia budynek zyskał duszę, a idee Moniuszki będą obecne w działalności opery. Natomiast marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zwrócił uwagę, że nadanie imienia Moniuszki to wielki zaszczyt, uroczystość doskonale też wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Moniuszkowski.
To sejmik województwa podlaskiego na początku września tego roku podjął uchwałę o nadaniu imienia Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jak napisano w uzasadnieniu: "Biorąc pod uwagę osiągnięcia artystyczne oraz całokształt dokonań Stanisława Moniuszki, śmiało można powiedzieć, że nadanie imienia tak wybitnego artysty Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku, będzie zaszczytem dla tej instytucji oraz całego województwa. Opera i Filharmonia Podlaska jako największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski, stawia sobie za cel promocję kultury polskiej nie tylko w naszym kraju, ale także za wschodnią granicą, a nazwisko Stanisława Moniuszki stanowić będzie artystyczny pomost pomiędzy tymi regionami"
Zwieńczeniem uroczystości nadania imienia OiFP była w piątek (4.10) wieczorem białostocka premiera opery "Halka" Stanisława Moniuszki, która została zrealizowana w kooprodukcji z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki nowym, nowoczesnym gmachu zainaugurowano we wrześniu 2012 roku operą Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Inwestycja kosztowała ponad 220 mln zł, a budowa została współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera podlega pod samorząd województwa podlaskiego.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz