Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

autor: Adam Klimiuk, Wojciech Kujałowicz

4.10.2019, 15:52, akt. 6.10.2019, 10:12

Stanisław Moniuszko w piątek (04.10) został patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej. W uroczystości nadania białostockiej placówce imienia "ojca polskiej opery narodowej" wzięły udział m.in. Elżbieta Janowska -Moniuszko i Dorota Janowska-Moniuszko - prapraprawnuczki kompozytora.


Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Jak "Halkę" Moniuszki ocenili będący na premierze widzowie? - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Halkę" Moniuszki recenzuje Magdalena Gajl | Pobierz plik.


0:00
0:00
Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawiają Adam Klimiuk i Wojciech Kujałowicz | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Dorotą Jankowską-Moniuszko rozmawiają Adam Klimiuk i Wojciech Kujałowicz | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na uroczystości nadania Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki przemawiał marszałek Artur Kosicki | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z dyrektorem OiFP prof. Ewą Iżykowską-Lipińską rozmawiają Wojciech Kujałowicz i Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
O premierze "Halki" wileńskiej opowiadała reżyser Agnieszka Glińska - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
O wileńskiej "Halce" opowiada dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
W roli Janusza zobaczymy młodego wokalistę Łukasza Klimczaka - rozmawia z nim Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Halkę wciela się Ilona Krzywicka - rozmawia z nią Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
W białostockiej operze odbędzie się premiera "wileńskiej" "Halki" - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stanisław Moniuszko - kompozytor epoki romantyzmu

Stanisław Moniuszko był najwybitniejszym, obok Chopina, polskim kompozytorem epoki romantyzmu. Po ukończeniu studiów muzycznych w Berlinie wrócił do Wilna, tam skomponował i wystawił pierwszą, dwuaktową wersję opery "Halka". Przełomowym momentem w życiu kompozytora stała się warszawska premiera Halki, która została wystawiona w 1858 roku, w nowej, czteroaktowej wersji. W tym samym roku został dyrektorem opery warszawskiej.

Jest autorem takich oper jak "Flis", "Hrabina", "Verbum nobile" czy  najbardziej znanej "Straszny dwór". Skomponował około 300 pieśni do tekstów współczesnych sobie poetów polskich – głównie Adama Mickiewicza.


Opera i Filharmonia Podlaska im. Stanisława Moniuszki

Imię jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Stanisława Moniuszki uroczyście nadano w piątek Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku. To zaszczyt, ale i okazja do promocji twórczości tego wielkiego artysty - podkreślano podczas uroczystości.

Piątkowa (4.10) uroczystość rozpoczęła się dźwiękiem kuranta ze "Strasznego dworu"  Moniuszki, który towarzyszy widzom OiFP jako gong sygnalizujący początek przedstawień od początku działania instytucji w nowym gmachu.

Jest to przepiękny dzień nadania imienia tej instytucji, Opery i  Filharmonii Podlaskiej, imienia naszego twórcy narodowego, kompozytora, twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki

- mówiła na rozpoczęcie  dyrektor OiFP prof. Ewa Iżykowska-Lipińska.

"Wydarzenie to ma szczególny wymiar, gdyż kompozytor uważany za najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej wpisał się do kanonu postaci historycznych, których upamiętnienie jest naszym patriotycznym obowiązkiem." - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał też na związki Moniuszki z Podlasiem, który wychował się "w atmosferze dworku kresowego i tą kresowością przesiąkł".

Szef MKiDN podkreślił, że twórczość "ojca polskiej opery narodowej", mimo uznania jej za wzór muzyki słowiańskiej, nie jest powszechnie znana. Wskazał, że Rok Moniuszki ogłoszony przez Sejm RP i UNESCO w 200. rocznicę urodzin kompozytora "jest doskonałą okazją do podjęcia wysiłków mających na celu przybliżenie sylwetki wielkiego kompozytora oraz poszerzania wiedzy o jego inne mniej znane bądź całkowicie zapomniane dzieła". "Jestem przekonany, że za przyczyną Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, której od dziś będzie patronować Stanisław Moniuszko, jego osoba i twórczość zyska szerokie uznanie nie tylko w polskim społeczeństwie, ale wśród melomanów z całego świata" - napisał Gliński.

Na uroczystość przybyły też potomkinie rodu Moniuszko. Pra pra prawnuczka Stanisława - Elżbieta Moniuszko mówiła, że to wielki zaszczyt  dla potomków, iż tak wspaniała instytucja przyjmuje imię pradziadka. Wyraziła nadzieję, że będzie to też symbol łączenia różnych kultur, a jednocześnie jako Europejskie Centrum Kultury "będzie to propagować Moniuszkę już w sferze europejskiej, już w sferze XXI wieku".

Obecny na uroczystości minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że dzięki nadaniu imienia budynek zyskał duszę, a idee Moniuszki będą obecne w działalności opery. Natomiast marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zwrócił uwagę, że nadanie imienia Moniuszki to wielki zaszczyt, uroczystość doskonale też wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Moniuszkowski.

To sejmik województwa podlaskiego na początku września tego roku podjął uchwałę o nadaniu imienia Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jak napisano w uzasadnieniu: "Biorąc pod uwagę osiągnięcia artystyczne oraz całokształt dokonań Stanisława Moniuszki, śmiało można powiedzieć, że nadanie imienia tak wybitnego artysty Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku, będzie zaszczytem dla tej instytucji oraz całego województwa. Opera i Filharmonia Podlaska jako największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski, stawia sobie za cel promocję kultury polskiej nie tylko w naszym kraju, ale także za wschodnią granicą, a nazwisko Stanisława Moniuszki stanowić będzie artystyczny pomost pomiędzy tymi regionami"

Zwieńczeniem uroczystości nadania imienia OiFP była w piątek (4.10) wieczorem białostocka premiera opery "Halka" Stanisława Moniuszki, która została zrealizowana w kooprodukcji z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki nowym, nowoczesnym gmachu zainaugurowano we wrześniu 2012 roku operą Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Inwestycja kosztowała ponad 220 mln zł, a budowa została współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera podlega pod samorząd województwa podlaskiego.


źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.



"Seksi rybka spod Szczuczyna" w białostockiej Galerii Sleńdzińskich


"Seksi rybka spod Szczuczyna" to tytuł nowej wystawy w Galerii Sleńdzińskich. Ciekawej, bo praktycznie dzieje się na zewnątrz galerii.



W Białymstoku będzie można wysłuchać wirtuozów organowych z całego świata


To okazja do odkrywania niezwykłego brzmienia katedralnych organów - docenianych przez wykonawców i melomanów. Czas recitali wirtuozów organowych z całego świata, ale też spotkań z muzyką kameralną, chóralną i wokalną.



Trwają egzaminy wstępne na kierunek aktorski w białostockiej filii Akademii Teatralnej


Chcą rozwijać swoje pasje artystyczne, marzą o pracy na scenie... Trwają egzaminy wstępne na kierunek aktorski w białostockiej filii Akademii Teatralnej.



Ewa Pluta opowiada o książce "Rubież. Reportaż wędrowny”


Być może w czasie wakacji zdecydujemy się na odkrywanie świata pieszo z plecakiem. Samotnie, z kimś bliskim, a może w czasie pielgrzymki? Czy piechur widzi więcej, głębiej, niż jadący autem lub pociągiem?



Zakończyła się kolejna edycja Suwałki Blues Festival


Ten festiwal od lat przyciąga fanów bluesa, ale w tym roku jest zdecydowanie rekordowy. Nie dość, że koncerty główne oglądało po kilkanaście tysięcy osób, to także setki fanów gromadziło się pod bardzo wieloma mniejszymi scenami plenerowymi.



Pisarza Edwarda Redlińskiego wspomina jego przyjaciółka Hanna Warakomska


To na pewno jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku, którzy pochodzili z naszego regionu.



W Białymstoku rozpoczyna się XVI edycja Julliet EM Festival


Ten festiwal to nieustanne poszukiwanie atrakcyjnej formy prezentacji muzyki dawnej. W Białymstoku rozpoczyna się w niedzielę (14.07) XVI edycja Julliet EM Festival.



Agnieszka Lis i Anna Kasiuk opowiadają o procesie pisania książek


Czy literatura to jest tylko zadanie - do pisania - czy także szukania czytelnika? Pytamy o to autorki Agnieszkę Lis i Annę Kasiuk.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok