Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Białymstoku trwa międzynarodowy festiwal fotografii Interphoto
Wystawami fotografii artystów ze Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Białorusi i Polski rozpoczęła się w czwartek (26.09) po południu 4. edycja międzynarodowego festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto. W sumie zaplanowano 30 wystaw; impreza potrwa do 17 listopada.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Organizatorem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów; w tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu".
Główną częścią festiwalu są wystawy fotograficzne przedstawiające zarówno fotografię historyczną jak i współczesną. W tym roku zaplanowano w sumie 30 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych artystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.
Od czwartku po południu można oglądać otwarte w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku wystawy: Leny Kocutar dokumentującej dwa miasta: islandzkie Hofn i słoweński Maribor, Aprila Gertlera tworzących kolaże i Tomasza Lewandowskiego, od kilku lat podróżującego po Polsce w poszukiwaniu kadrów do swojego cyklu "Polish Summer".
W bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prezentowane są fotografie Vitusa Saloshanki. Wystawa "Podróż Niemnem" to owoc trzyletniej pracy artysty, który podróżował nurtem Niemna przez Białoruś, Litwę i Rosję. W Centrum Kształcenia Ustawicznego można natomiast oglądać kolodionowe fotografie Andrzeja Górskiego, które powstały podczas pracy nad projektem opowiadającym o XIX-wiecznych sposobach podróżowania: tratwą, żaglowcem, balonem.
W czwartek wieczorem zostały otwarte kolejne wystawy m.in. Szkoły Filmowej w Łodzi czy białostockiej Akademii Przedsiębiorczości i Fotografii.
Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się w piątek wieczorem w Centrum im. Ludwika Zamenhofa podczas otwarcia wystawy "Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej 1918-1939". W kolejnych dniach otwarte zostaną wystawy m.in. Zofii Kulik czy zbiorą o polskiej fotografii subiektywnej.
W ramach festiwalu zaplanowano też liczne warsztaty, pokazy multimedialne, filmy, wykłady, prezentacje zdjęć i spotkania z artystami.
Białystok Interphoto zostało sfinansowane z budżetu ministerstwa kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
W Galerii przy ul. Wiktorii 5 można popatrzeć na chmury. Autorka fotografii Magdalena Topczewska sama mówi, że zapatrzyła się w niebo. Wygląda za okno co chwila, podczas wykładu, podając obiad, jadąc autem. Co tam znajduje? Czym są te chmury? Jak o nich mówi? Zauważa i przepowiada zmiany pogody, a może dostrzega tam kształty, których brakuje gdzie indziej? O to wszystko pyta...
Absolwenci tego wydziału są solistami, członkami orkiestr w kraju i za granicą, pracują w szkołach w całym regionie i poza nim. Białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obchodzi 50-lecie.
Wielbiciele uniwersum amerykańskiego pisarza Franka Herberta czekali na ten serial z niecierpliwością i fascynacją dziecka zaglądającego pod bożonarodzeniowe drzewko. Bo producenci “Diuny: Proroctwa” sprawili świąteczny prezent tym, którzy po przeczytaniu wszystkich książek Herberta i jego syna, obejrzeniu “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha, dwóch części opowieści...
"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz