Finał Festiwalu Wschód Kultury w Białymstoku

autor: Olga Gordiejew

1.09.2019, 11:27, akt. 12:35

Koncerty, wystawy, spektakle, filmy artystów, reprezentujących różne narodowości i kultury, m.in. Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rumunii, Jamajki i Polski oglądać możemy w Białymstoku. Trwa Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar.


W Białymstoku trwa Festiwal Wschód Kultury Inny Wymiar, fot. Olga Gordiejew
W Białymstoku trwa Festiwal Wschód Kultury Inny Wymiar, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Wschód Kultury - wystawa "Wkrótce zniknie" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z twórcami spektaklu "Poczekalnia 19" rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ukraińcy na Festiwalu Wschód Kultury - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W niedzielę (1.09) finał imprezy i przed nami m.in. premierowe pokazy widowiska tanecznego "Poczekalnia 19" z choreografią białostoczanki Karoliny Garbacik.

Artystka podejmuje w tym przedstawieniu temat "czasu" i subiektywnego jego postrzegania. Skupia uwagę na odliczaniu, na osobniczym postrzeganiu chwili, momentu, oczekiwania. Karolina Garbacik ucieka od tradycyjnego postrzegania sceny w podziale aktor - widz. Spektakl aktywizuje widza.

Nie ma sceny, nie ma widowni, a wszyscy obecni na sali są uczestnikami. Każdy, kto do "Poczekalni 19" wchodzi, jest jednocześnie widzem i performerem. Premierowe pokazy "Poczekalni 19" w niedzielę o 14:00 i 18:00 na scenie Akademii Teatralnej w Białymstoku.

W ramach Festiwalu o 11:00 rozpoczął się spacer edukacyjny po Dojlidach "Znikające miejsca i ludzie". Będzie też przewodnik muzyczny po Białymstoku "Kawałki (z) miasta - Ziemia obiecana" o 16:00 i 19:00 przy ul. Warszawskiej 6.

Na zakończenie Festiwalu wystąpią Twinkle Brothers&Trebunie Tutki i  Afro Celt Sound System z Wielkiej Brytanii. Początek koncertu o 20:00w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Ukraińcy na Festiwalu Wschód Kultury


Dwie ciekawe wystawy w ramach festiwalu. W Galerii Arsenał prezentują się: Mykola Ridnyi - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów ukraińskich, to twórca instalacji czy prac wideo. Do tego ukraińska artystka Włada Rałko, która z rozmachem, na wielkoformatowych obrazach opowiada o aktualnej sytuacji politycznej, seksualności i kulturze. I właśnie od jej kobiecych postaci oglądanie wystawy zaczęła też Dorota Sokołowska. Tłumaczyła jej Anna Łazar.

Przez cały wrzesień można oglądać prace artystów z Ukrainy, są specjalne warsztaty dla szkół, przedszkoli i licealistów. 


Litewska wystawa na Festiwalu


Już w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, grupa fotografów dokumentowała widoki, które wkrótce miały odejść do przeszłości. Ciągłe migracje ludzi zmieniały demograficzną mapę Stanów Zjednoczonych: farmy, wsie, miasteczka znikały, ale zatrzymały je kadry fotografów.

Trochę inny, ale podobny w skutkach proces zachodzi dziś na Litwie. Tylko podczas ostatniej dekady ciągła migracja zmniejszyła liczbę mieszkańców Litwy o prawie jedną szóstą. Miasta "wysysają" młodych ludzi i nieuchronnie przychodzi na myśl jedno pytanie: jak długo jeszcze nasze lasy i doliny będą upiększane widokiem gospodarstw i wsi, miejsc, gdzie wciąż obowiązuje zupełnie inne rozumienie czasu i bliskości? Jak długo jeszcze będą istnieć miejsca, gdzie nieoczekiwany gość jest przyjmowany jak bliski krewny, a każdy przechodzień jest witany serdecznym "Dzień dobry"?

Prace litewskiego fotodokumentalisty Tadasa Kazakevičiusa oglądać możemy w foyer Kina Forum w BOK do 22 września. "Wkrótce zniknie" to jedna z wystaw Festiwalu Wschód Kultury Inny wymiar.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Ideą wspólnego przedsięwzięcia jest odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, wymiana doświadczeń, inspiracja i artystyczny dialog.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O audycjach kulturalnych w Radiu Białystok


Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.



Prezentacje w Galerii Marchand


W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.



Spotkanie w Galerii Sleńdzińskich podsumowujące projekt "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego"


Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".



Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok