Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Żywa lekcja historii – około 200 osób spacerowało po zmroku po Kopnej Górze
To nietypowa inscenizacja historyczna - widzowie nie tylko oglądają, ale też w niej uczestniczą.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Około 200 osób wzięło udział w Nocy Kopnej Góry. Nadleśnictwo Supraśl w tamtejszym arboretum zorganizowało w sobotę (24.08) po zmroku spacer z pochodniami, połączony z rekonstrukcjami wydarzeń z czasów powstań listopadowego i styczniowego, a także II Wojny Światowej.
Nadleśniczy z Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk wyjaśnia, że to miejsce nieprzypadkowe.
Kopna Góra pamięta wiele bitew z różnych okresów. Od czasów powstania listopadowego, a także powstanie styczniowe. Później w czasie II Wojny Światowej była tutaj partyzantka wylicza Jarosław Karpiuk.
Jak podkreśla Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl - był to spacer przez arboretum, ale też historię tego miejsca.
Widzieliśmy m.in. obóz powstańczy, byliśmy świadkami napadu na niego. Ludzie też w tym uczestniczą. W ten sposób - poprzez pobudzenie emocji, poprzez odczucie na własnej skórze, najłatwiej przekazać wiedzę o historii - wylicza Krzysztof Łaziuk.
Rekonstrukcję przygotowało kilkudziesięciu rekonstruktorów i lenników.
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz będzie teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
Tworzą obrazy, muzykę, spektakle, organizują różne wydarzenia kulturalne. We wtorek (17.12) najbardziej zasłużeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024 otrzymali nagrody marszałka województwa podlaskiego.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz