Alina Kowalczykowa

23.06.2019, 09:45, akt. 09:29

Alina Kowalczykowa to ikona romantyzmu. Z jej książek uczyły się całe pokolenia studentów polonistyki, a sama autorka obserwuje uważnie nie tylko literaturę romantyzmu, ale także współczesności, a teraz w jesieni życia - porządkuje zbiory i przekazuje je zaprzyjaźnionym placówkom. Także Książnicy Podlaskiej.


Alina Kowalczykowa, fot. Dorota Sokołowska
Alina Kowalczykowa, fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Alina Kowalczykowa porządkuje zbiory i przekazuje je zaprzyjaźnionym placówkom - także Książnicy Podlaskiej - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Alina Kowalczykowa to ikona romantyzmu. Z jej książek uczyły się całe pokolenia studentów polonistyki, a sama autorka obserwuje uważnie nie tylko literaturę romantyzmu, ale także współczesności, a teraz w jesieni życia - porządkuje zbiory i przekazuje je zaprzyjaźnionym placówkom. Także Książnicy Podlaskiej.

Z Aliną Kowalczykową rozmawia Dorota Sokołowska. Związków pani profesor z Białymstokiem jest wiele, od roku jest doktorem honoris causa UwB. A wczesniej wspierała aktywnie i skutecznie starania Wydziału Filologicznego o uzyskanie uprawnień do doktoryzowania w zakresie literaturoznawstwa.  


Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach


Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?



O muzykach, którzy również malują


Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?



Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium


Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.



Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka


To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok