Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w białostockiej Galerii Arsenał [zdjęcia]
Warsztaty i spotkania, ale przede wszystkim prezentacja najciekawszych i najlepszych wydawnictw dla najmłodszych przyświeca co roku Festiwalowi Książki Artystycznej, jaki od pięciu lat przygotowuje Galeria Arsenał.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W sobotę i niedzielę (18-19.05) do Białegostoku przyjedzie kilkudziesięciu wydawców i przez osiem godzin każdego dnia będzie można całą rodziną uczestniczyć w atrakcjach związanych z literaturą
- mówi organizatorka festiwalu Magdalena Wieremiejuk z Galerii Arsenał.
Artystka aktywistka Cecylia Malik pokaże, dlaczego warto całą rodziną dbać o drzewa. Familijne anegdoty staną się inspiracją do międzypokoleniowego muralu, który powstanie pod kierunkiem artystki wizualnej Małgorzaty Dmitruk. Do tego będą też warsztaty dla dzieci i młodzieży z Joanną Concejo, Tomaszem Samojlikiem, Katarzyną Bogucką, kiermasz pięknych i mądrych książek, zajęcia tkackie i pokoje kreatywnej zabawy.
Festiwal odbywa się w dwóch miejscach - w Galerii Arsenał - Elektrownia można oglądać nowości i uczestniczyć w warsztatach, zaś w Galerii Arsenał podziwiać dzieła sztuki najbardziej znanych artystów.
Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz