Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Wystawa "Wszystko widzę jako sztukę" w białostockiej Galerii Arsenał
Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Nową wystawę Galerii Arsenał można oglądać w sobotę (27.04) od godziny 14:00.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Najmłodsi będą mogli stać się artystami
Jedenastu najważniejszych polskich artystów prezentuje swoje prace, pokazujące powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci uczą się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski czy też – wzorem Moniki Sosnowskiej – budować przedziwną przestrzeń jak z powieści "Alicja w Krainie Czarów", a nawet do niej wchodzić - przekonuje kurator wystawy Ewa Solarz:
Pierwszy pokój jest duży, wchodzimy do niego normalnie, do następnego pokoju wchodzimy przez drzwi, które są nieco niższe, wchodząc przez następne drzwi - sufit już całkiem jest obniżony, tak że dorosły musi się skulić, by stać. W galerii jak na razie tylko kilka osób weszło do tego mniejszego pokoiku. Na końcu jest jeszcze czwarty, najmniejszy pokoik, do którego nie da się już wejść. Jest to bardzo ciekawa praca, która podobała będzie się zarówno dzieciom jak i dorosłym
- mówi Ewa Solarz.
Najmłodsi odbiorcy sztuki, dla których ta prezentacja jest przygotowana mogą w Galerii Arsenał sami stać się artystami - w stworzonym dla nich artystycznym placu zabaw. Mają tam do wykonania zadania nawiązujące do prezentowanych dzieł.
Wernisaż wystawy w sobotę (27.04) o 14:00 w Galerii Arsenał przy ul.Mickiewicza w Białymstoku, oprowadzanie kuratorskie w niedzielę o 11:00. Wystawa zapowiada tez inne wydarzenie, cyklicznie organizowane przez Arsenał - czyli "Targi Książki Artystycznej", które rozpoczną się 18 maja.
Więcej informacji na temat wystawy "Wszystko widzę jako sztukę TUTAJ.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz