Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Spektakle, dyskusje i wystawy – 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej
Tematom, którymi żyje współczesny świat, a których wspólnym mianownikiem jest niepokój, ferment, niezgoda i opór, poświęcona będzie 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej - zapowiedzieli w piątek (26.04) organizatorzy. Złożą się na nią spektakle, dyskusje, koncerty, wystawy i działania społeczne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dni Sztuki Współczesnej organizowane są przez Białostocki Ośrodek Kultury, to jedna z najstarszych kulturalnym imprez w mieście. "Wychodząc na przeciw wszelkim zamieszaniom, które dzieją się na świecie, i myśmy postanowili trochę zamieszać" - powiedziała dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.
Niepokój, niepokora, wrzenie, ferment, opór
Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej koordynatorka tegorocznej edycji Katarzyna Kruszewska z BOK, tworząc program pojawił się mianownik wspólny tego, o czym mają mówić i o czym będą te Dni Sztuki Współczesnej. "To są takie idiomy: niepokój, niepokora, wrzenie, ferment, opór. Niemal wszystkie propozycje będą do tych haseł nawiązywały" - dodała.
Powiedziała, że ta edycja stoi teatrem i w jej ocenie będą to "bardzo mocne propozycji teatralne" z całej Polski. Będzie można zobaczyć m.in. "Za-Polską" Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Agaty Biziuk czy dwa przedstawienia Narodowego Starego Teatru w Krakowie: "Głód" Anety Groszyńskiej i "Wróg ludu" Jana Klaty. Po spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.
Spektakle, dyskusje i wystawy
Jedną z propozycji na zakończenie imprezy będzie panel dyskusyjny "Wolność i cenzura w czasie postprawdy" z udziałem Edwina Bendyka, Alexy Freiheit, ks. Wojciecha Lemańskiego, Andy Rottenberg, Tomasza Sikory, Joanny Wichowskiej i Serhija Żadana. Kruszewska mówiła, że zapowiada się "gorąca dyskusja", a paneliści w takim gronie będą dyskutować po raz pierwszy.
W ramach Dni Sztuki Współczesnej będzie można też oglądać wystawę Maurycego Gomulickiego "Dziary" czy wziąć udział w koncercie Siksy.
Dzięki współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, także ta placówka przygotowała swoje propozycje. Będzie to projekt "Tydzień Radykalnej Obfitości", na który złożą się warsztaty kulinarne kuchni (post)jarskiej, pokaz filmu "Dominacja" oraz wspólna uczta.
Drugą propozycją Galerii Arsenał będą pokazy performance artystów z Singapuru.
Dni Sztuki Współczesnej zostały zrealizowane ze środków z budżetu Białegostoku.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz