Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Spektakle, dyskusje i wystawy – 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej
Tematom, którymi żyje współczesny świat, a których wspólnym mianownikiem jest niepokój, ferment, niezgoda i opór, poświęcona będzie 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej - zapowiedzieli w piątek (26.04) organizatorzy. Złożą się na nią spektakle, dyskusje, koncerty, wystawy i działania społeczne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dni Sztuki Współczesnej organizowane są przez Białostocki Ośrodek Kultury, to jedna z najstarszych kulturalnym imprez w mieście. "Wychodząc na przeciw wszelkim zamieszaniom, które dzieją się na świecie, i myśmy postanowili trochę zamieszać" - powiedziała dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.
Niepokój, niepokora, wrzenie, ferment, opór
Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej koordynatorka tegorocznej edycji Katarzyna Kruszewska z BOK, tworząc program pojawił się mianownik wspólny tego, o czym mają mówić i o czym będą te Dni Sztuki Współczesnej. "To są takie idiomy: niepokój, niepokora, wrzenie, ferment, opór. Niemal wszystkie propozycje będą do tych haseł nawiązywały" - dodała.
Powiedziała, że ta edycja stoi teatrem i w jej ocenie będą to "bardzo mocne propozycji teatralne" z całej Polski. Będzie można zobaczyć m.in. "Za-Polską" Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Agaty Biziuk czy dwa przedstawienia Narodowego Starego Teatru w Krakowie: "Głód" Anety Groszyńskiej i "Wróg ludu" Jana Klaty. Po spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.
Spektakle, dyskusje i wystawy
Jedną z propozycji na zakończenie imprezy będzie panel dyskusyjny "Wolność i cenzura w czasie postprawdy" z udziałem Edwina Bendyka, Alexy Freiheit, ks. Wojciecha Lemańskiego, Andy Rottenberg, Tomasza Sikory, Joanny Wichowskiej i Serhija Żadana. Kruszewska mówiła, że zapowiada się "gorąca dyskusja", a paneliści w takim gronie będą dyskutować po raz pierwszy.
W ramach Dni Sztuki Współczesnej będzie można też oglądać wystawę Maurycego Gomulickiego "Dziary" czy wziąć udział w koncercie Siksy.
Dzięki współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, także ta placówka przygotowała swoje propozycje. Będzie to projekt "Tydzień Radykalnej Obfitości", na który złożą się warsztaty kulinarne kuchni (post)jarskiej, pokaz filmu "Dominacja" oraz wspólna uczta.
Drugą propozycją Galerii Arsenał będą pokazy performance artystów z Singapuru.
Dni Sztuki Współczesnej zostały zrealizowane ze środków z budżetu Białegostoku.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz