"Księga dżungli" - nowa bajka muzyczna w Operze i Filharmonii Podlaskiej

6.04.2019, 08:34, akt. 7.04.2019, 10:27

Bajka na motywach opowiadań Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli" to nowa propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Premiera w sobotę (6.04) w południe.


Próba medialna "Księgi dżungli" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Próba medialna "Księgi dżungli" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
"Księga dżungli" - nowa bajka muzyczna w Operze i Filharmonii Podlaskiej - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Księga dżungli" to spektakl familijny

Jak mówią twórcy najnowszy spektakl adresowany jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jak mówił reżyser spektaklu Jakub Szydłowski, inscenizacja to nie lada przygoda dla dzieci, w której będzie można zobaczyć jak młody człowiek poradzi sobie w dzikiej dżungli, wśród dorosłych. "To jest jak sobie radzić z dorosłymi, a dla rodziców taka nauka, żeby sobie przypomnieli, jakie problemy mają młodsi i z jakimi problemami borykają się ich dzieci" - mówił Jakub Szydłowski.


- To spektakl o tym jak się dogadać i jak dziecko musi się odnaleźć w dzikiej dżungli, która w naszym spektaklu jest taką trochę miejską dżunglą, ale też dżunglą świata, którą tworzą dorośli" - powiedział reżyser.


Dodał, że jako dorośli przeżywamy sytuacje w różny sposób i czasami zapominamy, że dzieci są tego świadkami i mogą różnie to odczuć. Dlatego - jak podkreślił - warto z dzieckiem porozmawiać i nie zostawić go samego z problemem.



Zobacz zdjęcia z próby do "Księgi dżungli"



W spektaklu rolę Mowgli, grają bardzo młodzi chłopcy wybrani w castingu. Jeden z nich, Aleksander Chomaniuk, powiedział, że dla niego spektakl jest o chłopcu, który nie może się dogadać z rodzicami, bo - jak mówił - ciągle go denerwują i nie umieją go zrozumieć. Natomiast Baltazar Warniełło dodał, że spektakl uczy dzieci, co robić, żeby nie kłócić się z dorosłymi, a rodziców uczy jak dbać o dziecko.

Reżyser pytany czy trudno pracuje się z tak młodymi aktorami, powiedział, że najtrudniej, ale - jak dodał - jest to cudowna praca, której efekty widać w przedstawieniu.

Scenografię w spektaklu stanowią tyły budynku, a dzięki wizualizacjom widz przenoszony jest z miasta do dżungli.


- Pierwsze, co pomyślałem jak przypominałem sobie tę książkę z dzieciństwa, żeby zamienić tę dziką dżunglę na dżunglę miejską i na te problemy, które dzisiaj, w tej dżungli dorosłych spotykać mogą młodego człowieka - mówił reżyser. 

Dodał, że oczywiście występują tu zwierzęta, ale - jak mówił - w jego ocenie one symbolizują dorosłych.

Szydłowski "Księgę dżungli" zrealizował też kilka lat temu w Teatrze Roma. Mówił, że białostocka wersja różni się od warszawskiej, ma inna scenografię, nowe kostiumy czy nowe aranżacje muzyczne.

Spektakl będzie też grany w kolejne dni; pokazy zaplanowano do 12 czerwca.


"Psiaki w miejskiej dżungli"


W premierowy weekend Opera i Filharmonia Podlaska wraz ze Schroniskiem w Białymstoku organizuje akcję "Psiaki w miejskiej dżungli" zwracającą uwagę na psy, które szukają domów. Po spektaklach będzie można dołączyć do wolontariuszy i schroniskowych psów i przekonać się, co to znaczy życie w miejskiej dżungli dla psa i przekonać się, że pies ze schroniska może być wspaniałym towarzyszem wycieczek.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O audycjach kulturalnych w Radiu Białystok


Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.



Prezentacje w Galerii Marchand


W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.



Spotkanie w Galerii Sleńdzińskich podsumowujące projekt "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego"


Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".



Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok