Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Z Konradem Sikorą rozmawiamy o przyszłości Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie
Tomasz Wiśniewski nie będzie kierownikiem Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie. O co chodzi? Pytamy zastępcę burmistrza Michałowa Konrada Sikorę.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"To mało elegancko, aby się z Wami nie pożegnać. Po 10 latach w Michałowie, odchodzę. Przez ten czas udało się zrealizować około 50 projektów i zrobić kilkaset filmów, z których kilkanaście obejrzało dziesiątki tysięcy widzów. Nie wiem, czy jest w Polsce takie miasteczko, które w stosunkowo krótkim czasie zostało sfilmowane z tak wielu perspektyw. I ten zapis filmowy zostanie na zawsze.
- napisał jakiś czas temu Tomasz Wiśniewski - były już kierownik Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie na swojej stronie na facebooku.
Tomasz Wiśniewski jest założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku, laureatem wielu nagród międzynarodowych festiwali filmowych. W grudniu 2018 roku został laureatem czwartej edycji konkursu Nagroda POLIN.
O co chodzi? Pytamy zastępcę burmistrza Michałowa Konrada Sikorę.
Tomasz Wiśniewski odmówił komentarza do tej sprawy. Podkreślił tylko, że podczas swojej pracy nakręcił ok. 250 filmów, wydał 10 wydawnictw płytowych i innych publikacji, a na ścianie Pracowni wisi informacja, że placówka powstawała w oparciu o zbiory przekazane przez niego osobiście na jej rzecz. Jest tam także ponad sto reportaży Polskiego Radia Białystok, mamy nadzieję, że miejsce ciągle będzie odwiedzane przez ludzi.
Jak przyjaciele nazywali Wiktora Wołkowa? Na których drzwiach kościelnych są jeszcze okucia z fabryki Wieczorków i kiedy ksiądz Wilhelm Szwarc doprowadził do rozbudowy kościoła farnego? Nasz spacer historyczny po cmentarzu farnym zgromadził wielu białostoczan, którzy dzięki opowieściom historyka Andrzeja Lechowskiego poznawali historię Białegostoku.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło trzydzieści lat wcześniej.
Prace tej artystki to zapis artystycznej wędrówki. W Domu Kultury Śródmieście oglądać możemy wystawę "Echa emocji" Eweliny Naumnik.
To opowieść o przyjaźni, uważności i o tym, że w życiu najważniejsza jest ta chwila, która właśnie trwa... W Białostockim Teatrze Lalek w ten weekend premierowe pokazy spektaklu "Marvin".
Andrzej Brański - dziennikarz, muzyk, artysta - jest dziś naszym gościem.
Są na tym świecie filmy, które chcą nam pokazać nie tyle cały wielki świat, co jego wybrany fragment.
Te dwie produkcje były zderzeniem różnych światów, ale opowiedzianych poprzez taniec. Białostoccy widzowie obejrzeli dwie premiery taneczne w Białostockim Ośrodku Kultury - "Powstał burśtyn przyciemnioły, zamglony, zachmurzony" i "Anturium". To kolejna odsłona programu "Przestrzenie sztuki".
prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
Czego nie ma już dziś w przestrzeni Białegostoku? Co prawdopodobnie zniknie niebawem? Pokazuje to na swojej wystawie "Okno na Białystok" w Centrum im. Zamenhofa Piotr Wojtkiewicz. Przez jego tytułowe „okno” możemy zobaczyć to, co w architekturze miasta stało się przeszłością. Na jego grafikach są drewniane domy, kamienice już „samotne” i opuszczone.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz