Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Prezentacja książki "Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin" autorstwa Krystyny Czerni
"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Losy tych projektów są dramatyczne. Ta sztuka wyprzedziła swój czas. Stąd jej burzliwe, nierzadko smutne dzieje. Nie wszystkie pomysły zrealizowano lub ukończono, niektóre prace uległy zniszczeniu lub przemalowaniu, jeszcze inne wciąż nie budzą entuzjazmu parafian, zbyt odbiegając od tradycyjnych przyzwyczajeń".
Podobny los spotkał sporo prac Nowosielskiego w naszym regionie. Chociaż ten twórca nie urodził się tutaj, pozostawił wiele dzieł tworzonych specjalnie dla podlaskich świątyń.
A w niedzielę (24.02) w Akademii Supraskiej prezentacja książki "Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin" autorstwa Krystyny Czerni. Rozmawia z nią Andrzej Bajguz
Książka „Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” autorstwa Krystyny Czerni będzie zaprezentowana o 17:30 w Akademii Supraskiej. Wydawnictwo zawiera zarówno współczesne barwne fotografie jak i dokumentację wnętrz już nie istniejących.
Oprócz Krystyny Czerni w spotkaniu udział wezmą: Piotr Sawicki - autor zdjęć oraz malarz Leon Tarasewicz.
A o 19:00 w tym samym miejscu wernisaż wystawy projektów i szkiców sakralnych autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?
Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.
To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.
Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.
To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.
W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.
Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz