Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej
W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru
Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego, udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen. Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi, pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.
Publiczność może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym. Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym gmachu Muzeum.
Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze edukacyjno-kulturalnym.
Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci.
Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku
Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.
Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt. "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.
Wystawa w Muzeum Wojska
W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz