Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej
W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru
Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego, udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen. Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi, pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.
Publiczność może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym. Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym gmachu Muzeum.
Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze edukacyjno-kulturalnym.
Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci.
Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku
Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.
Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt. "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.
Wystawa w Muzeum Wojska
W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz