Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej

24.02.2019, 09:20, akt. 08:33

W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska


"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska
"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Trzy wystawy historyczne w Białymstoku - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru 

Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została  szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech  aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego,  udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen.  Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi,  pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z  "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.

Publiczność  może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze  tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym.  Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami  żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano  z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym  gmachu Muzeum.

Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem  do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego  we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa  dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji  umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2.  Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji  obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze  edukacyjno-kulturalnym.

Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu  Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci  Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku  Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską  Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii  im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym  Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem  Rosyjskich Muzeów Pamięci. 

Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku 

Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta  białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych  prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej  Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.

Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt.  "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują  kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.

Wystawa w Muzeum Wojska

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok