Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej
W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru
Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego, udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen. Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi, pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.
Publiczność może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym. Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym gmachu Muzeum.
Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze edukacyjno-kulturalnym.
Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci.
Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku
Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.
Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt. "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.
Wystawa w Muzeum Wojska
W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz