Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok

13.02.2019, 16:08, akt. 17.02.2019, 09:24

Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformowano w środę (13.02) na konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok, źródło: WOAK
Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok, źródło: WOAK


0:00
0:00
Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główne obchody - 19 lutego

Główne obchody tego jubileuszu organizowane przez władze miasta Białegostoku odbędą się 19 lutego. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r., Białystok czekał na to kilka miesięcy dłużej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił na konferencji prasowej, że Białystok jest stolicą województwa, dlatego wojewódzkie instytucje kultury włączają się w obchody tej ważnej dla miasta rocznicy. - Z tej okazji jednostki kultury, które są podległe samorządowi województwa podlaskiego, przygotowały różnego rodzaju wydarzenia, różnego rodzaju koncerty i inne uroczystości, tak żeby uświetnić tę wspaniałą rocznicę - mówił Kosicki. Podkreślił, że propozycje są kierowane do mieszkańców w różnych grupach wiekowych.

Propozycje placówek

Na jubileusz swoje propozycje przygotowały działające w Białymstoku: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki i Muzeum Podlaskie.

Książnica Podlaska przygotowała m.in. wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej ogólnopolską konferencję naukową "Ku niepodległości - kierunek północno-wschodni 1918-1923" o drogach do odzyskania niepodległości - poinformowała dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek. W Książnicy będzie też można oglądać wystawę "Województwo podlaskie u progu niepodległej II Rzeczpospolitej". O odzyskiwaniu niepodległości przez Białystok będzie też mowa na warsztatach, lekcjach bibliotecznych w filiach Książnicy.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na degustację wypieków w barwach narodowych, które przygotują koła gospodyń wiejskich z regionu. -Będą warsztaty plastyczne z wykonywania biało-czerwonych kwiatów, będzie śpiewanie pieśni żołnierskich - poinformował dyrektor placówki Cezary Mielko.

Z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości przez Białystok, na gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie wyświetlany czasowo w dniach 18-22 lutego napis: "Wolny Białystok 1919-2019", a 19 lutego w czasie specjalnego koncertu, który organizuje w operze miasto Białystok i w nocy placówka będzie podświetlona na biało i czerwono. Opera proponuje także warsztaty teatralne dla młodzieży inspirowane historią miasta - poinformował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski.

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki zaprasza na zwiedzanie gmachu teatru. Dyrektor placówki Piotr Półtorak powiedział, że już od 1919 r. w Białymstoku trwały starania o budowę gmachu teatru miejskiego im. J. Piłsudskiego, budynek teatru powstał w 1938 r., dlatego teatr proponuje poznanie tej historii i teatru "od kuchni".

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski zaprosił mieszkańców na wieczór 19 lutego, na symboliczne wciągnięcie na maszt przy siedzibie muzeum w Ratuszu, repliki chorągwi z orłem co ma nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat, gdy pierwsze oddziały wojska polskiego pojawiły się na Rynku Kościuszki w mieście. Na wieży Ratusza zawieszono wówczas polską chorągiew.

 Mamy przygotowaną replikę historycznej chorągwi z orłem białym i nastąpi jej wciągnięcie na maszt

- powiedział Andrzej Lechowski. 

Muzeum będzie też częstować herbatą i drożdżówkami w nawiązaniu. Dyrektor Lechowski wyjaśnił, że do nawiązanie do wydarzeń sprzed stu lat, bo wkraczające polskie wojsko było "spontanicznie podjęte" w jednej z cukierni na Rynku Kościuszki właśnie herbatą i bułkami drożdżowymi.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O audycjach kulturalnych w Radiu Białystok


Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.



Prezentacje w Galerii Marchand


W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.



Spotkanie w Galerii Sleńdzińskich podsumowujące projekt "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego"


Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".



Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok